Покрај намалувањето на нивото на лоши масти во организмот, овој волшебен пијалок го чисти организмот од токсини и ја подобрува циркулацијата и го забрзува метаболизмот.

Магдоносот се покажа како одлична алатка за стимулирање на екскреција на штетни материи од нашето тело и подобра циркулација.

Но, ако додадеме лимон, вода и малку сода бикарбона и грејпфрут во чудесната јаглика, ќе добиеме чудесен пијалок кој го намалува нивото на лош холестерол во крвта.

Состојки:

  • 1,5 литри вода
  • 3 гроздови јаглика
  • 1 кг лимон
  • сода бикарбона
  • 1 грејпфрут

Подготовка:

Добро избришете ја кората од лимон со сода бикарбона за да ги отстраните нечистотиите од кората. Оставете ја водата да зоврие и оставете да се излади. Исечете го лимонот на парчиња, и магдоносот исечкајте го ситно и додајте го на студената вода. Исцедете го грејпфрутот.

Покријте и оставете да отстои во фрижидер еден ден. На крај, измешајте сè во мешалка и истурете во стаклена тегла или шише. Земете 100 ml дневно и нема да верувате колку брзо ќе го намалите нивото на холестерол и ќе го забрзате метаболизмот.

error: Content is protected !!