Брзото темпо на живот значи дека сè што правиме се прави брзо, јадеме нездрава храна и постојано сме под стрес, а сето тоа заедно остава последици по организмот. Исхраната е еден од најважните фактори бидејќи преку храната ги внесуваме потребните витамини и минерали без кои не би биле возможни многу процеси во организмот.

Телото ни испраќа предупредувања кога нешто не е во ред, па затоа е важно да ги следите овие сигнали за да ги елиминирате можните здравствени ризици и да ја вратите внатрешната рамнотежа на телото. Повеќето луѓе обично дознаваат за недостаток на витамин или минерал во телото кога ситуацијата е веќе драматична .

Придонесот што го даваат витамините од Б комплексот во нормалното функционирање на нашето тело е огромен. Тие придонесуваат за нормално функционирање на имунолошкиот систем и хормоналните активности бидејќи се важни за синтезата на хормоните, играат важна улога во спречувањето на нарушувања на централниот и периферниот нервен систем и значително влијаат на расположението .

Недостатокот на витамин Б предизвикува многу проблеми, меѓу другото: Недостатокот на витамин Б1 може да се забележи со несоница, замор, мускулна слабост, исцрпеност, раздразливост, губење на тежината, проблеми со срцето и органите за варење.

Симптоми на недостаток на витамин Б2 се иритација на очите, мрсна кожа, фистули во устата и јазикот, осип и воспаленија на кожата.

Недостатокот на витамин Б3 влијае на појавата на главоболки, слабост, лош здив, нервоза, дигестивни проблеми и губење на апетитот. Ако имате недостаток на витамин Б5, ќе имате грчеви, замор, аритмија, чувство на печење во стапалата и нозете, нагон за повраќање.

Недостатокот на витамин Б6 доведува до несоница, анемија, т.е. анемија, проблеми со кожата, губење на косата, грчеви и задржување на течности. Знаци на недостаток на витамин Б12 се замор, дијареа, нерасположение, недостаток на апетит, нервоза, воспалителни процеси на јазикот и во устата.

error: Content is protected !!