Во текот на есенскиот и зимскиот период, повеќето од нас се склони да настинат и да се разболат, а најголемата заедничка карактеристика на сезонските настинки и грип е токму непријатната кашлица. Денес ви го претставуваме најефикасното природно средство за истата.

Бабин рецепт против кашлица

Потребни состојки1 л пресно млеко1 глава кромид2 супени лажици мед2 супени лажици маслоПрстофат сода бикарбонаНачин на подготовка и употреба

Излупете го кромидот и исечете го на 4 парчиња. Поставете го кромидот да се вари заедно со млекото, маслото и содата за 5 минути. Откако смесата ќе се излади, додадете го медот. Консумирајте го домашниот лек топол. Се препорачува да се пие во мали дози, неколку пати на ден или по потреба.