Со пире од компири, талијатели, макарони, гулаш подготвен на овој начин е чист хедонизам

 • Потребно:
  1/2 кг говедско месо од рамо
 • 250 гр кромид
 • парче целер по желба
 • малку исушена сланина
 • 1 црвена пиперка
 • мелена црвена пиперка
 • мелена лута пиперка
 • 1 л супа или вода
 • 4 чешниња лук
 • 1 лажица дебел домат
 • ловоров лист
 • маслиново масло или сало

Подготовка:

Пржете го кромидот во масло,  потоа додадете ја пиперката во мали коцки, не истурајте вода и динстајте уште 15 минути.
Додадете ги коцките месо, ловоров лист и неколку зрна пипер, малку супа или вода.

Покријте и динстајте околу 20 минути без мешање, само протресете. Истурете повторно малку супа и динстајте полека, додавајќи ја супата повремено.

Мешајте полека. Динстајте уште 20 минути. Додадете мелена пиперка и мелено месо. Кон крајот, додадете сечкана јаглика, 3 чешниња ситно исечен лук и полна лажица доматно пире.

Додадете сол и бибер. . Покријте за да испари течноста.

Смесата треба да биде подготвена за 1,5 часа ако месото е младо и 2 часа ако месото е малку постаро.

Обидете се да вкусите ако ви треба малку повеќе сол. Послужете со варени тестенини..Наздравие.

error: Content is protected !!