Постои заедничко мислење дека младите бегаат од село и рурален начин на живот, но се чини дека во Србија почнува да се појавува малку поинаков тренд. Интернетот и новите технологии му помогнаа на денешниот човек да работи од каде било на планетата и ова им помогна на младите луѓе кои се трудат да живеат помирно, побавно, со помалку стрес и во единство со природата, да го пресечат патот кон село.

Младата брачна двојка Владимир и Дуња Ристановиќ се најдобриот пример дека животот на село може да биде добар и не подразбира одрекување, но и профит, особено духовниот и здравствениот. Нивната приказна е сè поневообичаена бидејќи тие донесоа одлука да одат на село по неколку години работа „преку езерцето“ и во време кога скоро веќе ги спакуваа куферите за Шведска.

Разговаравме за нивната изненадувачка одлука со Дуња, која порасна во Шабац и студираше и живееше во Белград пред да се пресели со нејзиниот сопруг во Ојковица, село во близина на Нова Варош, во 2018 година.

“Го запознав Владимир на првиот ден на колеџ пред 15 години. Додека студирав три години по ред, отидов во Америка и работев во брза храна во текот на летото. Во тие години, првата желба да купам мал имот се појави, па го сторивме тоа – го купивме земјиштето над езерото Златар. Се заљубив во надморска височина од 1100 метри, четинари, езерото Златар и сите чамци на него. Тогаш имавме идеја дека ќе биди нашата викенд куќа “ , ја започнува приказната Дуња.

Но, животот имаше различни планови за Ристановиќ, и тоа се покажа неколку години подоцна. Имено, тие запловија во претприемнички води. Ова ги принуди да тргнат кон морето – и двајцата започнаа да работат на крстаречки брод како келнери, а потоа и бармени, каде што останаа три години.

“Добивме хернија на дискот, излеговме од долгови и сакаме да мислиме дека станавме господари на коктели. Се сомневавме дали воопшто да се вратиме. Решивме да се вратиме на копното, но да продолжиме да живееме во Шведска каде што имавме добри изгледи. за удобен живот – јас како економист, тој како програмер Дојдовме во Ојковица да се одмориме од сите турбуленции и да се подготвиме за уште еден нов почеток Како што се повеќе се вљубувавме во природата и мирот, мојот сопруг баравме работа преку Интернет и сè. Сфативме дека, фала му на Бога, тој може да заработи доволно за пристоен живот и дека нема потреба да ја напуштаме нашата земја што ја сакаме, пријателите и семејството “, се присетува нашиот соговорник од периодот кога нивниот живот- започна авантурата. од корен.

“Кога решивме дека нашата среќа е на село, не знаевме ништо за селото. Секојдневно учиме да станеме селани и вистински домаќини и да ги правиме соседите среќни со незнаење, и тие се обидуваат се од себе да ни овозможат за овој начин на живот За мене, учењето на „Да се ​​биде здрав и насмеан селанец е како да се стекнува со нов занает. Секој почеток е тежок“ , истакнува таа.

Ентузијастичката 33-годишна девојка полека, но сигурно напредува во својата цел – таа веќе направи две зими. Направила кисели краставички, кисела пиперка и цвекло, џем од сливи и шипинка, ајвар, кисела карфиол, кисела зелка, но и лубеница, традиционален пијалок од западна Србија.

“Среќни сме овде каде што сме. Жeивееме без стрес, без аларми, без сообраќаен метеж и се навикнавме на начинот на живот на потрошувачите. Планинариме по ридовите со нашите кучиња. Се обидуваме да ги охрабриме младите да прават истото. Короната покажа дека повеќето луѓе можат да работат од дома на компјутер. Овозможува безбеден месечен прилив на пари и купува време да научи и да најде начин за целосна слобода.

Ристановиќ велат дека селото нуди безброј можности за заработка – од работа во туризам преку производство на разни деликатеси до добиток. Златарски крај е неверојатно богат со бројни плодови, а неговиот сјај им отвора можност на скоро сите да живеат добро.

Ние не правиме ништо необично и восхитувачко. Мислам дека исто како што индустријализацијата мораше да се случи во минатото, сега е потребно луѓето да се вратат во селото. Јас сум член на многу групи на социјални медиуми каде што луѓето се собраа да научат село, во потрага по имот и споделување искуства, тоа ме прави многу среќен и се надевам дека земјата може да биде вклучена во охрабрување на лудите млади луѓе за постигнување на оваа цел “ , нагласува г-ѓа Ристановиќ.

error: Content is protected !!