Постојат примери низ целиот свет на луѓе кои примаат единствена доза на вакцина, а не доаѓаат на ревакцинација. Тоа носи голем ризик, предупредуваат експертите. Една доза е доволна, можеби, само за оние кои имале корона.

Околу пет милиони Американци не се појавија за да ја примат втората доза, откако еднаш беа вакцинирани со вакцината Pfizer или Modern, според податоците објавени од ујорк Тајмс. Тоа се околу осум проценти од вакцинираните, пренесува Дојче веле .

Причините можат да бидат различни, почнувајќи од фактот дека луѓето немале време или немале слободно време на работа. Но, вирусологот Ангела Рамусен од Универзитетот во Саскачеван во Канада во интервју за ДВ наведува уште неколку можности – некои сметаат дека една доза е доволна или не сакаат да ги повторуваат можните реакции на вакцината. Ретко, од медицински причини, им се препорачува да не земаат друга доза.

Сепак, дали е доза една доза? Експертите секогаш велат – не! Иако првите студии покажуваат дека голем процент на имунитет се развива по првата доза, не е јасно колку долго трае.

„Многу е важно да се добие втора доза“

Две студии на британското биро за статистика и универзитетот во Оксфорд наведуваат дека процентот на симптоматски коронарни инфекции е намален за дури 72 проценти кај луѓето кои примиле само една доза на BioNTech / Pfizer или AstraZenece. По втората доза на Pfizer, бројот на инфекции е 90 проценти помал, додека за AstraZeneca податоците сè уште не беа достапни, бидејќи втората доза се чека дванаесет недели.

„ Како и со секоја друга заразна болест, тука се добива висок степен на заштита по првата доза, но таа ќе попушти“, рече Коен Пауел, научник од Оксфорд, кој учествуваше во студијата. Втората доза значително го зголемува нивото на антитела, особено кај постарите лица. „ Многу е важно да се направи уште една вакцина“ , рече Пауел.

Неодамна, Мајкл Воернер, лекар од таканаречената црвена зона на болницата во Торонто, предупреди на овој проблем. Тој на Твитер објави дека респираторите често завршуваат кај пациенти кои ја примиле првата доза одамна и не ја примиле втората. Воернер бара од властите јасно да им кажат на граѓаните: „ Вие сте вакцинирани само кога сте целосно вакцинирани. ”

Веројатно е различно со луѓето кои биле заразени. Постојаниот комитет за вакцинација во Германија во моментов препорачува овие луѓе да чекаат најмалку шест месеци откако ќе поминат круна, а потоа да добијат само една доза.

Студија од Лос Анџелес дошла до истиот заклучок. Во примерот на 260 лица кои имале корона, а потоа примиле само една доза вакцина BioNTech / Pfizer, заклучено е дека имунолошкиот одговор е сличен на оној на луѓето кои примиле две дози на вакцината.

„ Ако луѓето кои имале круна се вакцинираат само еднаш, тогаш побрзо ќе вакцинираме многу повеќе луѓе и ќе постигнеме колективен имунитет “, изјави за ДВ Johnонатан Браун, коавтор на студијата.

error: Content is protected !!