Дерматолозите откриваат што да направите ако се изгорите на сонце!

Дерматолозите ве советуваат да ги преземете сите мерки за заштита за да избегнете изгореници, бидејќи изгорениците го зголемуваат ризикот од рак на кожата.

Меѓутоа, ако сепак ви се случи да поцрвените од прекумерно изложување на сонце, треба да знаете што помага, а што не.

Дерматолозите д-р Кетрин Борисијевиќ советуваат што да прават.

Оладете ја и хидрирајте ја кожата

Д-р Борисијевиќ вели дека ладените изгореници помагаат да се чувствувате подобро во моментот, затоа се препорачуваат ладни облоги, како мраз или крпа натопена во ладна вода.

Обложувањата исто така црпат топлина од изгореници и го намалуваат воспалението со намалување на отечените клетки.

Кога кожата ќе се олади, следниот чекор е да ја хидрирате кожата за да избегнете првут. Како одлична работа, лекарот ги споменува гелите кои содржат алое вера, бидејќи оваа состојка ќе ја смири иритираната кожа.

Покрај тоа, открива кои природни состојки можат да помогнат во овој случај.

„Многу природни производи, како што се јогурт, црн чај и млеко, можат да поногнат за кожата“.

Млекото содржи витамини А и Д, масти, амино и млечни киселини, како и протеински протеини и казеин, кои и помагаат на кожата во борбата против воспалението.

Некои дерматолози истакнуваат дека ензимите содржани во јогуртот исто така можат да помогнат. Ако одлучите за млеко, истурете го во сад, ставете крпа во неа и ставете го во фрижидер додека не се излади и крпата не се натопи. Потоа ставете крпа натопена во млеко на кожата.

Не користете оцет
На социјалните мрежи се појави бизарен совет дека бања со оцет може да и помогне на кожата да се опорави од изгореници.

„Опасно е и не треба да го правите тоа воопшто! Не само што ќе ја исуши кожата, туку и ќе ја оштети нејзината бариера, така што болката и воспалението ќе бидат уште поголеми. „Нерастворениот оцет може да предизвика и изгореници“, предупредува д-р Кетрин.

Хидрирајте се
Дерматологот потенцира дека е важно да пиете доволно течности ако горите на сонце, бидејќи изгорениците предизвикуваат дехидрација. Водата е најдобриот избор, а алкохолот во никој случај не се препорачува бидејќи ја зголемува дехидрацијата.

Не “гребете” ронлива кожа
Ако има лупење и лупење на кожата, што често се случува по изгореници од сонце, не влечете го и отстранете ги слоевите на кожата.

Кожата се снегулува затоа што на тој начин ги отстранува оштетените клетки на кожата и на тој начин се регенерира, но не е препорачливо да ја „раскопувате“ кожата што се лупи бидејќи под неа ќе има чувствителен слој кој може дури и да се зарази.

error: Content is protected !!