Проблемот со замастен црн дроб не произлегува од масна храна. Ова се огромни заблуди.

Предраг Ненадиќ, доктор по природна медицина и дипломиран нутриционист, објаснува дека триглицеридите не доаѓаат од мрсна храна, тие доаѓаат од шеќер, јаглехидрати, прекумерно овошје и советува како да се ослободите од лошиот холестерол и да го исчистите црниот дроб.

Како тоа холестеролот не ви влегува во уста? Дали тие само не научија дека зголемената телесна маст зависи исклучиво од храната што ја јадеме?

“Проблемот со замастен црн дроб не произлегува од масна храна. Ова се огромни заблуди. Многу луѓе рибаат таму. Црниот дроб пренесува вишок шеќер во масното ткиво. Холин (витамин Б4), кој нормално се наоѓа во сланина, јајца и месо, се дистрибуира тој холестерол и не го дозволува тоа. дека останува во црниот дроб, туку го испраќа до масната тиква, така што добиваме поголем стомак, зголемен задник, бурини. Кога нема доволно од тие здрави маснотии, кои ги исфрливме од страв на добивање холестерол, тогаш добиваме замастен црн дроб.

Ова е таканаречениот безалкохолен замастен црн дроб . Тој замастен црн дроб тогаш не може да работи, не може да го исчисти нашето тело од токсини, не може да се детоксицира. Ова ќе го забележиме со добивање акни, мозолчиња на нашата кожа, првутот ќе ни се зголеми, ноктите ќе ни се лупат, телото ќе се чеша …

Масниот црн дроб не е направен од храната што ја јадеме. Кога велат: “Не сакам да јадам јајца, ќе добијам холестерол!” Ова се чисти небулози! Една третина од храната делумно влијае на холестеролот, се останато го прави самиот црн дроб.

Второ, холестеролот не е нешто што природата го создаде против човекот. На човекот му треба холестерол, многу хормони се синтетизираат од него, исто така создава клеточна мембрана, тоа е неопходно за човекот! Но, кога го има премногу, лошиот, со мала густина – ЛДЛ холестерол – тогаш имаме проблем.

Значи, како го чистите телото, го стабилизирате холестеролот?

“Се е во храната! Многу е важно да се води уреден живот. Внесување доволно вода. Црниот дроб сака многу вода – тоа е од клучно значење! Треба да јадеме оптимални количини на растителни влакна, растворливи и нерастворливи. Треба да јадеме храната што му се допаѓа на црниот дроб, ова се горчливи работи како, глуварче итн.

Ако имате високи триглицериди, исфрлете ги сите јаглехидрати и сите вештачки шеќери – јадете храна богата со здрави масти (домашна маст, маслиново масло, растителни масла со ладно цедење, храна богата со холин (сланина, јајца), јадете лосос, скуша, сите здрави масти …).

Црниот дроб не може да се исчисти со сокови, особено оние што ги купувате.

Дури ни тој сок од цвекло, морков и јаболко?

Вториот е тој природен сок, добар е. Но, мислам на готови сокови што се продаваат. На нив насекаде е напишано дека овие сокови содржат фруктоза, и тој е најопасен за одгледување. Фруктозата му дава сладост на производот, но дава и маснотии на телото. Оваа фруктоза ги зголемува триглицеридите и холестеролот во телото.

Дали е истата фруктоза од овошјето?

Не е. Производителите го истакнуваат ова како овошен шеќер. Тоа е исто во структурата, но фруктозата што се вметнува во индустриски производи, таа е направена од пченка (тоа е таканаречениот гликозен-фруктозен сируп), не се добива од овошје.

И не сите плодови се безбедни. Да речеме дека најдобро овошје Бери, бидејќи тоа не е опасно. Бери содржи фитонутриенти кои ги спречуваат активностите на шеќер да му наштетат на телото. Тие постепено го разградуваат шеќерот и не го зголемуваат гликемискиот индекс.

А што е со инсулинот?

Инсулинот е голем проблем за нашето здравје и за детоксикација и црниот дроб. Штом инсулинот е покачен, маснотиите се депонираат. Не можете да ги отстраните маснотиите од вашето тело и црниот дроб ако вашиот инсулин е висок. И инсулинот е секогаш висок кога внесувате шеќери и јаглехидрати (пити, леб, колачиња).

А што се случува тогаш: кога има премногу шеќер, тој се враќа во црниот дроб, а таа го остава како добра домаќинка затоа што мисли дека ќе и треба за утре, задутре, па кога има доволно холин, се депонира тоа во масните тикви, а кога нема холин, тогаш триглицеридите и лошиот холестерол скокаат во телото и има проблем, вели Ненадиќ за Стил.

Тоа прави холестерол и триглицериди, а не маснотии и леб!

error: Content is protected !!