Д -р Сергеј Бубновски е руски лекар специјализиран за кинезитерапија, а неговата работа најмногу се фокусира на проблеми со ‘рбетот и зглобовите.

Главната идеја на неговата програма за обновување на мускулно -скелетниот систем е да спречи задржување на крвта, а докторот верува дека се може да се излечи со вежби.

” Енергетската блокада предизвикува болести, а болката е сигнал дека енергијата е блокирана со чување крв на одредено место. Затоа проблемите со коските може да се излечат со вежбање “, тврди д -р Бубновски.

Вежба за болки во вратот

Застанете во положбата на мачката – на сите четири, внимавајте грбот да ви биде исправен. Со издишување, свиткајте го грбот нагоре (како мачките кога „сквотираат“), а потоа полека вратете се на почетната позиција. Потоа, со вдишување, спуштете го грбот надолу и вратете се на почетната позиција. Повторете 10-15 пати. Внимавајте да не направите ненадејни движења на главата за време на вежбата, за да не се влоши состојбата. За болки во вратот , исто така, ќе помогнат склекови на theид, што ќе ги загрее мускулите и ќе спречи стаза на крвта.

Болка во долниот дел на грбот

Легнете на грб, ставете ги рацете под главата, свиткајте ги нозете во колената и притиснете ги нозете на подот.

Со длабоко издишување, полека повлечете ги рамената кон колената, кревајќи ја само главата и вратот, градите треба да останат статични. Вратете се на почетната позиција и направете 10-15 повторувања. Оваа вежба ќе ви помогне да го истегнете долниот дел од ‘рбетот и да ја подобрите циркулацијата во горниот дел.

Болка во зглобот на колкот

Легнете на грб, ставете ги рацете под главата, свиткајте ги нозете во колената и притиснете ги нозете на подот. Со издишување, подигнете ја карлицата и направете полу-мост. Вратете се на почетната позиција и повторете 10-15 пати. Оваа вежба ќе ја забрза циркулацијата во пределот на грбот и во мускулите на бутовите и задникот.

Д-р Бубновски вели дека неговите пациенти најчесто се луѓе кои работат во ординации, односно оние кои седат по цел ден.

Тој ги има следниве совети за нив:

Не седете премногу долго без пауза

Неподвижноста на мускулите доведува до блокирање на вените, што може да биде причина за многу болести, од венска тромбоза до хомороид и болести во пределот на гениталиите. По секои 45 минути седење, направете кратка пауза за да ги стартувате сите мускули – одете по скалите или одете барем неколку минути.

Правилно држење на телото

Можете да се опуштите малку и да се „навалите“ на потпирачот за грб за кратко време, но во принцип, грбот треба да се држи исправен во секое време.

Лактите треба да бидат на масата

Додека пишувате на тастатура, лактите не треба да бидат во воздух, туку на маса, за да не ги оптоварувате рамената. Повремено треба да ги тресете рацете и да направите вежба за ротација на рацете со стиснати тупаници.

Невидлива гимнастика

Ако не можете да станете од масата, сепак можете да ја поправите циркулацијата во долниот дел на грбот и карлицата:

  • затегнете ги и опуштете ги мускулите на задникот 10-15 пати;
  • Симулирајте скокање со стапала 10-15 пати;
  • Опуштете го рамениот појас и ‘рбетот

Потпрете се на столчињата и свиткајте го ‘рбетот колку што можете повеќе, опуштете ги рацете покрај телото. Направете ја вежбата за време на издишување, и опуштете ги мускулите, така што ефектот е посилен.

error: Content is protected !!