Среќата е во вашата глава, тврди Светлана Казина, која решила да го живее животот што мисли дека го заслужува

Пред 25 години, уметницата Светлана Казина се преселила во мала куќа надвор од градот , без вода, топла бања, каде често нема струја. Вели дека го сака животот и живее со уживање. Секој ден учи нешто ново за светот, ја истражува природата и вели дека секој ден е изненаден од нешто ново.

„Во природата има се што може да не направи среќни “, тврди Светлана. Но, како се случи ова? Зошто решила да се пресели од метрополата во куќа отсечена од светот?

Главната причина е што тој верува дека начинот на живот не треба да биде здрав , туку среќен. Еве што вели Светлана за тоа:

„Болестите не доаѓаат затоа што нашата екологија е лоша, водата е валкана и користиме многу пластика . Дали ќе се разболите не зависи од тоа дали живеете во град или на село . Верувајте ми, човечкото тело е неверојатна машина способна да се прилагоди на било какви услови и на која било храна Селаните не можат да издржат храна во прав, флаширана вода и да го дишат градскиот воздух, не затоа што сето тоа е валкано и нездраво , туку затоа што нивните тела не се навикнати на тоа.

На ист начин, луѓето кои пораснале во градот не се прилагодуваат така лесно на руралните услови – различните временски услови, локалната храна, а висината и атмосферскиот притисок воопшто не се добри за нив . Вие сте таму каде што сте, и навикнати сте таму каде што сте.

Ако човек живее во склад со природата, се моли или медитира, јаде само природна храна, тоа не значи дека ќе живее сто години и ќе умре здрав. Знаете ли колку пријатели имам погребано досега, кои водеа здрав начин на живот? Повеќето од нив беа спортисти, лекари и луѓе кои се обидуваа да работат на нивниот духовен развој. Непушачите не пиеле алкохол, но сепак умирале од рак.

Можеби никогаш нема да разберете зошто се појавуваат болести , но знајте дека нема да ги избегнете со диета, вежбање до исцрпеност и прашувајќи се дали сте направиле грешка во некоја од овие области. Проблемот е што болеста не започнува во телото, туку во главата.

Затоа научете да живеете среќно! Научете каква храна ви одговара, не она што тие велат дека е здраво, туку она што вашето тело го прифаќа. Тоа и како реагира кога ќе го наполните со одредена храна . Батали работа која ве тера да се јадете од внатре секој ден. Ослободете се од социјалните мрежи и животот за да ставите на нив неколку совршени фотографии кои немаат врска со реалниот живот, туку само ви предизвикуваат стрес.

Правете го она што отсекогаш сте сакале да го правите. Научете да свирите гитара или пијано, пејте, скијајте. Обојте ја боенката, наредете ги мозаиците. Секој од нас е уметник со талент. Не сонувајте за велосипед, купете го! Не собирајте соништа, бидејќи тие полека гнијат во оддалечените агли на мозокот.

Дали ви се допаѓа осаменоста? Бидете сами . Исклучете се што ве нервира и ви ја јаде енергијата. Најдете радост во сè.

Живејте среќен живот!

И сега ќе ви ја откријам најважната тајна на животот и смислата на животот: таа не постои.

Тоа е само живот. Утро, пладне, вечер, ноќ и повторно круг. Има планета, луѓе, флора, фауна. Празници и работни денови. Среќа и проблеми. Има и смрт. И тоа доаѓа во секое време, на која било возраст.

Дали навистина имате време да живеете туѓи соништа, засновани на потажни вредности и норми?

Животот е подарок и мора да го цениш , а најмногу ќе го цениш ако го живееш среќно.

Ако веќе не можете да верувате дека смислата на животот не постои, тогаш да се свртиме кон мудреците – сите тие велат едно – смислата на животот е да се најде среќа. Токму тоа ти го кажувам, само малку поинаку го разбирам.

Сепак, сето ова не значи дека не треба да ја следите среќата . Ако тоа е твоја среќа. Ако за вас среќата е здрава исхрана, тогаш јадете здраво. Само имајте на ум дека повеќето луѓе на крајот сфаќаат дека цел живот барале нешто , работеле, трчале некаде, но не го забележале најважното нешто што им било пред носот. Тоа се обично сакани со кои не успеавме да поминеме доволно време поради интензивното трчање и бесмисленоста.

Ве молам, не заборавајте: Среќата не е ниту на село ниту во град, ниту на планина ниту на асфалт. Среќата е во вашата глава. Живеј како што сакаш, не ја споредувај својата среќа со другите. Никој нема да ја разбере вашата среќа, исто како што вие не ја разбирате туѓата. И да нема такви споредби на среќа, религии, вредности, немаше да има проблеми, војни, неволји, несреќи…“