Индиското семејство Амбани покажа колкаво богатство има со свадбата на нивниот најмлад син, Анант Амбани

Анант Амбани официјално ќе се ожени на свадба која ќе се одржи во Индија од 12 до 14 јули, а се шпекулира дека дури и Адел ќе настапи по тој повод.

Колку е навистина богато семејството Амбани од Индија, можеше да се погоди за време на венчавката на нивната најстара ќерка кога Бијонсе настапи на прославата. Но, Мукеш Амбани не штеди пари кога ќе се венчаат неговите деца, а тоа го потврди и овој пат кога во март започнаа свадбените веселби на неговиот најмлад син Анант.

По тој повод прославата започна со настап на Кети Пери, Ријана, Бочели и Бекстрит Бојс. Семејството изнајмило луксузна јахта на која биле домаќини на кралското семејство на Велика Британија, милијардери од целиот свет, меѓу кои и Џеф Безос.

Но, разговорите за богатството го достигнаа својот врв во моментот кога Амбани го донесе Џастин Бибер во Индија, кому му плати 10 милиони долари за да го забавува семејството за викенд.

Семејството Амбани е најбогатото семејство во Индија. Тие живеат во семејна вила до 27 ката, која ќе биде домаќин на 16.000 сватови за време на венчавката.

И како Мукеш заработил толку пари?

Мукеш е сопственик на најуспешната компанија во Индија, Reliance Industries . Неговиот имот се проценува на 83 милијарди евра . И секако, брачниот пар Амбани ужива во своето богатство како никој друг .

Најбогатиот пар од Индија има гаража во која се сместени нивните 169 автомобили , а домот во кој живеат е проценет на неверојатна милијарда евра. Околу 600 членови на персоналот се грижат се да биде уредено, исчистено, зготвено и многу други работи . Има чистачи, келнери и фитнес инструктори. Една позната индиска дама еднаш дури нарачала 25.000 златни садови за да ги послужи гостите.

Што може да се најде во резиденцијата Антилија во Мумбаи што ја чини една милијарда?

Ова е всушност облакодер кој има 27 ката . Има кино, спа центар, храм, сала за бал, сала за автомобили… Членовите на семејството се релаксираат под туш од вештачки снег , а се заштитени со чувари кои имаат свои посебни станбени единици.

Нита Амбани е учителка и дизајнер на ентериер , сака да троши пари на луксузни предмети и има совршен вкус во чанти. За една чанта „Хермес“ платила дури 350.000 евра . На сопругата и купил луксузен Maybach 62, а милијардерот и подарил млазен авион вреден 60 милиони евра.

60-годишната Индијка обично се појавува во јавноста во традиционална облека, но Картие, Булгари и Гучи се меѓу нејзините омилени модни брендови.

Нита Амбани е позната и по својата добротворна работа

Таа основаше училиште и болница во Мумбаи, а парот одвои 68 милиони евра за помош за време на пандемијата.

Најбогатиот индиски пар е во брак 38 години, а имаат три деца, два сина и една ќерка , кои се воспитувани многу строго според ригорозни правила. Нита инсистираше на тоа дека децата се воспитувани во скромни услови , дека добиваат мал додаток додека растат, дека користат јавен превоз и дека имаат строги ограничувања за излегување.