Мајкл Џексон имаше 50 години кога почина, а пластичните операции и анорексијата трајно му го уништија телото.

Со поинакви очи се гледа моментот кога Мајкл Џексон ја однесе „месечевата прошетка“ на танцот. Токму овој танц го донесе Мајкл Џексон на врвот на својата популарност, но многу луѓе се прашуваат кој го научил да танцува вака.

„ Moonwalk го научив од деца, убави црни деца кои живеат во гето, тие се брилијантни и го имаат овој природен талент за танцување, тие го смислија овој танц и сè што го прави посебен “, призна еднаш Мајл Џексон.

Вистина е дека само вистински талентиран човек може да признае од каде ја добил идејата за движењата што го направија познат. Малкумина би му дале признание на друг, а Мајкл Џексон го направи токму тоа на врвот на својата слава.

Сепак, покрај неговиот неверојатен талент, Мајкл Џексон засекогаш ќе остане запаметен и по тешките моменти кои го одбележаа неговиот живот и кариера.

Неговата кожа навистина побледи природно

За време на неговата младост, Мајкл Џексон имаше средно-кафеав, афро-американски тен, но во 1980-тите неговата кожа значително се осветли . Кога бил испрашуван, Мајкл тврдел дека има состојба наречена „витилиго “. Години подоцна, неговиот извештај од обдукцијата го потврди тоа тврдење. Витилиго е ретко, кое исчезнува кожно пореметување кое предизвикува дефект на клетките што произведуваат меланин и умираат. Точната причина е непозната, но е поврзана со автоимуниот систем. Витилигото не делува униформно. Се манифестира во дамки кои имаат тенденција постојано да растат и да ја менуваат формата. Џексон ја избели својата кожа со крем наречен Порцелан, но не знаеме дали избелувањето било обид да се изедначат дамките или самото белење предизвикало витилиго .

Мајкл бил многу близок со својот дерматолог д-р Арнолд Клајн. Тој дури се оженил со својата медицинска сестра Деби Роу, која подоцна му ги родила децата на Мајкл, Мајкл Џуниор и Парис Џексон.

Од 1984 година – Мајкл Џексон беше ќелав

Иако изгледаше дека Мајкл Џексон има густа црна коса, тој беше ќелав и носеше перики од 1984 година.

Сето ова дојде како последица на несреќа на сетот кога на сцената се запали и остана без косата. Пејачот имал трајно истетовирано шишки на челото, за да носи перика над нив.

Таа несреќа некако го натера Мајкл Џексон да стане силно зависен од лекови против болки, но и од пластични операции.

Покрај двете операции на носот, Мајкл хируршки направил и дупчиња на брадата. Лекарите сугерираа дека Џексон страда од телесно дисморфично нарушување. Се верува дека имал операција за да ги подигне образите, да ги истенчи усните и да го подигне челото итн.

Дружење со мајмун

Мајкл Џексон купил шимпанзо како бебе од истражувачки центар за примати во Тексас. Малото шимпанзо го носеше секаде со себе, дури ја држеше во раце за време на настапот, а ја научи да јаде со него на маса, да користи тоалет и да се однесува правилно.

Меѓутоа, како што растело шимпанзото, станувало се поагресивно, па Мајкл, плашејќи се за животот на својот син, го однел шимпанзото во засолниште каде што живее до ден денес.

Злоупотреба

Како дете, Мајкл претрпел сериозно малтретирање од неговиот татко, поради што повраќа секој пат кога ќе го видел. Неговиот татко го тепал со камшик, го пцуел и му го забил стравот во коските.

Се сомнева дека затоа Мајкл Џексон привлекувал момчиња кон себе во зрелоста, бидејќи се плашел од друштвото на постари луѓе.

Затоа купил ранч Neverland врз основа на Петар Пан и момчињата кои никогаш не растат.

На почетокот се чинеше дека Мајкл само се обидува да го врати детството во кое никогаш не можеше да ужива. Но, мрачните обвинувања се појавија во 1993 година, кога Еван Чендлер го обвини дека го злоставувал својот 13-годишен син Џордан. Осигурителната компанија на Мајкл се спогоди без суд за 15 милиони долари.

Подоцна ќе испадне дека ниту Еван Чендлер не е толку скромен човек, бидејќи беше обвинет дека го тепал својот син и намерно дрогирал пациенти. Пет месеци по смртта на Мајкл Џексон, Еван се застрелал со пиштол.

Во следните години, обвинувањата за злоупотреба на деца од страна на Мајкл Џексон продолжија, само за судот да го прогласи за невин во 2005 година.

Како и да е, односот на Мајкл Џексон со децата не бил толку наивен што им дозволувал да спијат во кревет со него, но никогаш не било докажано дека сексуално ги злоставувал.

Изглед

Имал 50 години кога починал, а козметичките корекции и анорексијата трајно му го уништиле телото.

Обдукцијата подоцна откри дека пејачот има ужасни рани и лузни по целото тело.

Бидејќи поради анорексија консумирал само еден мал оброк дневно, аутопсијата открила само куп апчиња во неговиот стомак.

Немал коса, само перика, додека шишките и веѓите му биле истетовирани, а усните во црвено.

Целата кожа му била шарена, што потврдува дека навистина боледува од витилиго.

Вистина е дека Мајкл Џексон беше најдобриот танчер на сите времиња. Иако не го измислил танцот Moonwalk, тој секојдневно ги усовршувал овие движења.

Сепак, дури ни Мајкл не беше способен да ѝ пркоси на гравитацијата – во музичкото видео за „Smooth Criminal“, тој е виден како стои под агол од 45 степени, многу повеќе од она што може да го направи секој човек. Пејачот тоа го постигна со специјално дизајнирани чевли, кои подоцна ги патентираше.