Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми.

Во моментов, куркумата е една од најчесто користените зачини во светот. Луѓето најмногу го користат во кујната поради неговиот уникатен вкус, но се користи во алтернативната медицина со векови. Исто така, нејзината боја е уникатна.

Луѓето најчесто го користат за варење, рани, стомачни проблеми, мали исеченици и повреди на мускулите.

Куркума мед – Лекарите не знаат како да ја објаснат оваа моќ!

Бројни научни студии ги потврдија придобивките што ги има куркумата за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение наречено куркумин, кое може да го намали воспалението, но исто така и да излечи многу дигестивни проблеми.

Според некои експерти, куркуминот исто така може да им помогне на луѓето да спречат рак. Тој е полн со антифунгални и антибактериски својства кои можат да ни помогнат во борбата против многу болести. Истражувањата тврдат дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат сериозно воспаление.

Исто така, ја штити ДНК. Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антиинфламаторни својства можат да ни помогнат да лекуваме состојби како што е артрозата.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне во лекување на проблеми со црниот дроб, проблеми со дишењето, автоимуни нарушувања и невролошки проблеми.

Содржи соединение наречено турмерон, кое исто така може да послужи како природен лек против Алцхајмеровата болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу силните антиоксидантни и антиинфламаторни својства на куркумата можат да помогнат во лекување на многу видови рак, како што се: рак на желудник, дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево. Ова е одлично бидејќи ги остава здравите клетки недопрени и влијае на малигните клетки.

Куркумата има подобрен ефект кога се комбинира со мед. Еве како да ја зачувате оваа моќна мешавина:

Состојки:1 лажица куркума во прав Подготовка и потрошувачка:

Измешајте ги состојките во стаклена тегла. Земете лажичка од оваа смеса секој час ако сте настинати. Следниот ден, земете лажичка на секои 2 часа. Земете ја дозата 3 пати на ден следниот ден.

Никогаш не ја проголтајте смесата веднаш, оставете ја полека да се стопи во устата.

Може да ставате лажичка од оваа смеса секој ден во чајот за оптимални резултати!
Оваа комбинација може да помогне во борбата против многу бактерии, и ќе ги зачува добрите бактерии во цревата.

Извор: stil.kurir.rs

error: Content is protected !!