Потребни состојки:

  • ленено семе – 1 лажичка
  • минерална вода – 1 чаша (200 ml)

Начин на подготовка:

Рецептот е лесен за подготовка и многу ефикасен за проблеми со мрзливи црева, нередовно одење во тоалет или хроничен запек (запек).

Ноќта пред да легнете, истурете една рамна лажичка сурово ленено семе во шолја за кафе и прелијте ја со минерална вода. Нежно мешајте и оставете го на собна температура до утрото – треба да стои најмалку осум часа.

Наутро јадете зрнца заедно со вода на празен стомак. Речиси нема да има вода затоа што семето е набубренои ја апсорбира целата течност, а ако остане малку, тоа е како желе.

Дозата е за единечна употреба и се подготвува нова за секој ден. Ако сакате, можете да го мешате со кисело млеко и да го додадете во пијалак или овесна каша или пченкарни снегулки, како додаток на појадокот.

Ако сакате целосно да го исчистите дигестивниот систем, втората недела од употребата на ленено семе, зголемете на две лажички, третата – на три, четвртата повторно намалете на две и потоа продолжете со дозата од почеток, една лажичка на ден.

Може да се зема на неодредено време и нема несакани ефекти.

Извор: stil.kurir.rs

error: Content is protected !!