Луксузната куќа на Лука Модриќ е како дом од соништата. Секоја соба е приказна сама за себе, но погледот на морето е она што и дава посебен шарм.

Лука Модриќ е најдобриот хрватски фудбалер досега, а сега стана и најтрофејниот фудбалер во историјата на големиот Реал Мадрид, со освојувањето на шестата Лига на шампиони во дресот на кралскиот клуб. Со својата беспрекорна игра и неверојатните резултати кои ги уриваат сите можни рекорди, постигна многу успеси кои му донесоа големо богатство.

Поранешниот освојувач на „Златната топка“ е член на Реал Мадрид од 2012 година, кога заедно со сопругата Вања Босниќ се преселиле во шпанската престолнина. Во меѓувреме, тие добија три деца, а Вања и Лука набрзо ја заменија својата прва куќа со луксузна вила во Ла Моралеха, населба во северниот дел на Мадрид, која е помодерна и по цена од вртоглави 12 милиони долари.

Имотот на спортистот и неговата убава сопруга се простира на 10.000 квадратни метри , од кои куќата има 2.700 квадратни метри. Има девет спални соби и девет бањи. На првиот кат има луксузна кујна, масивна дневна соба, шест спални соби.

Вториот кат е наменет за гости и има прекрасен поглед на одлично уредената градина. Има и приватна кино соба со 18 седишта, како и стаклена винарска визба, огромна игротека за деца.

Лука обезбеди и гаража за 10 автомобили, додека во дворот има паркинг, базен, спортски терени, патека за кросфит. Луксузната вила има и теретана и соба за масажа.

Патот до успехот

Лука Модриќ игра на позицијата среден бек. Роден е на 9 септември 1985 година во Задар, Хрватска. Тој е познат по својата исклучителна техничка вештина, визија за играта, прецизни додавања и способност да го контролира темпото на игра.

Модриќ својата професионална кариера ја започна во Динамо Загреб , каде брзо стана еден од клучните играчи. Неговите импресивни настапи доведоа до трансфер во англискиот клуб Тотенхем Хотспур во 2008 година. За време на неговиот престој во Тотенхем, Модриќ се истакна како еден од најдобрите играчи од средниот ред во Премиер лигата.

Потоа во 2012 година се пресели во Реал Мадрид, еден од најпознатите и најуспешните фудбалски клубови во светот. И во тој тим постигнува големи успеси, освојувајќи бројни трофеи, меѓу кои и неколку титули во Лигата на шампионите.

Еден од најважните моменти во кариерата на Модриќ беше Светското првенство во фудбал во 2018 година, каде што ја одведе хрватската репрезентација до финалето. Во истата година, Модриќ ја освоил и престижната Златна топка, со што станал првиот играч по повеќе од една деценија кој ја прекинал доминацијата на Кристијано Роналдо и Лионел Меси.