Мајка од Ирска стана вирална благодарение на објавите на Инстаграм кои покажуваат како успева да нахрани петчлено семејство со оброци кои не чинат повеќе од пет евра.

Таа сподели серија рецепти за подготовка на здрави и вкусни оброци кои вклучуваат свежи состојки, а цената вклучува состојки како сол и масло, кои повеќето луѓе обично веќе ги имаат во својата кујна.

Таа обично купува во продавници со големи попусти, а нејзините идеи за оброци од пет евра вклучуваат шпагети аглио олио, овчарска пита, рижото со тиквички од морско оревче, карбонара, кари од зеленчук, ролат со колбаси, обилно печено и чинија чили.

Каз Муни живее во Даблин, а кога таа и нејзиниот сопруг Шејмус почнаа да штедат за да купат сопствен дом во 2019 година, таа знаеше дека мора сериозно да се зафати со штедење пари. Оттогаш, таа стана експерт за штедење и почна да ги споделува своите совети и рецепти со другите.

Еве не, пак, храниме пет луѓе за пет евра“ , вели таа во едно од првите видеа и ја покажува сметката за да докаже дека ги купила сите состојки по вкупна цена од 4,99 евра, пишува Index.hr.

Таа го подготви чилито користејќи мелено говедско месо, ориз басмати, замрзнат зеленчук, грав и пасирани домати. Таа ги споделува своите финансиски совети и рецепти на социјалните мрежи под името Ирско буџетирање и им кажува на своите следбеници секогаш да ги планираат оброците пред да одат на пазарење намирници.

error: Content is protected !!