Уништена мајка тагуваше за загубата на своето бебе двапати откако и беше кажано дека новороденчето е мртво, потоа живо и потоа повторно мртво. Алиша Пег вели дека била испратена дома од болницата Вилијам Харви во Ешфорд, Кент, и покрај тоа што отишла на предвремено породување.

Откако го родиле бебето Грејс дома, итно биле вратени во болница. Алиша вели дека тогаш и било кажано дека Грејс е мртва, а потоа жива, пред да умре неколку часа подоцна поради непростлива грешка во болницата.

Г-ѓа Пег рече дека отишла во болница откако доживеала неподнослива болка и мачнина на 27 февруари, кога била бремена само 22 недели.

– Не можев да се опоравам од болките и мачнините, а кога се јавив на лекар, претпоставија дека имам инфекција на мочниот меур. И онака отидов во болница, бидејќи не можев да ја почувствувам Грејс како се движи. Кога акушерката ме праша каква е болката, првиот збор што излезе од мојата уста беше „труд“. Бидејќи ова не ми беше прв пат да се породам, знаев како е и ми течеше.

Иако инсистираше да биде прегледана, таа рече дека и била направена проверка на „брзината“ и дека била испратена дома. Таа објасни:

– Не направија проверка на дилатација, ниту проверка дали целата вода ја нема – докторот направи скенирање покрај креветот кое траеше околу една минута. Ми рекоа дека можат да најдат чукање на срцето, но без движење и дека моето бебе сигурно спиело. Не бев среќна и им кажав дека имам чувство во телото како да туркам и да се напрегам, но ми рекоа да си одам дома.

Неколку часа по нејзиното прво патување во болница, г-ѓа Пег беше собрана од нејзината мајка и одведена дома – само за да се јави на 911 кога родила.

-Околу 1 часот и 20 минути по полноќ болката се засили, почна да ми се гади, се препотував, собата се вртеше. Околу 2:30 сфатив дека нешто сериозно не е во ред, во 2:40 повикав брза помош и во 2:45 се породив дома, сама. таа рече.

– Не можам да ги обвинам болничарите, тие беа неверојатни. Тие направија се што можеа.

Таа вели дека кога се вратила со ќерката во болница, ги разделиле и Грејс била однесена во итната медицинска помош за новороденчиња. Околу еден час подоцна, на г-ѓа Пег и беше кажано дека нејзиното бебе починало.

А, после тоа и ја донеле ќерката Грејс – жива.

Ми рекоа дека Грејс не преживеала, а потоа 45 минути ми ја доведоа жива. Но, тие рекоа дека не можат да понудат медицинска интервенција и таа почина во 6.30 часот. Морав двапати да ја оплакувам ќерка ми.

Одговорот на болницата за The Sun го даде Ребека Мартин, главен медицински службеник, велејќи:

Навистина ни е жал што не го обезбедивме потребниот стандард на грижа и поддршка. Ја променивме нашата практика и политика по тажната смрт на Грејс, вклучително и воведување понатамошно следење на оние кои се изложени на ризик од предвремено раѓање. Ќе продолжиме да даваме постојана поддршка за да одговориме на сите семејни прашања.

error: Content is protected !!