Во животот никогаш повеќе нема да купам чистач, се колнам во тебе!

Со овие зборови, воодушевената домаќинка го сподели на Фејсбук својот рецепт за чистење на рерната, кој стана практично вирусен, бидејќи има над 7.500 споделувања.

Состојките се прилично едноставни:

  • 1/4 чаши детергент за садови
  • 1/2 чаша сок од лимон
  • 1 чаша оцет
  • 1 1/4 чаши вода

Истурете го сето ова во сад со шише со спреј и нежно протресете за да се измешаат состојките добро.

Попрскајте ја рерната, оставете ја да работи некое време и со минимален напор рерната ќе работи како нова.

Извор: zena.blic.rs

error: Content is protected !!