Дали јајцата се навистина здрави и колку неделно можеме да ги јадеме? Нутриционистот одговара на овие важни прашања!

Нутриционистите често велат дека јајцата се идеална храна за појадок, бидејќи содржат протеини и не одржуваат сити подолго. Инаку се смета за многу здрава храна, но од време на време може да се слушне дека треба да бидеме внимателни бидејќи го покачуваат холестеролот.

Нутриционистката Мелиса Мејер открива се за јајцата и колку можеме да ги јадеме неделно!

Јајца и холестерол

Јајцата содржат холестерол, поради што со години се зборува за покачување на нивото на холестерол во крвта. Таканаречениот лош холестерол може да доведе до затнување на крвните садови и потенцијално, до срцев удар, па логично е луѓето да се плашат кога ќе слушнат таква изјава.

Сепак, добрата вест е дека научните истражувања потврдија дека холестеролот во храната навистина не влијае многу на нивото на холестерол во крвта. Наместо тоа, заситените масти, кои се лош вид маснотии, имаат многу поголем ефект врз нивото на холестерол.

Со други зборови, јајцата нема да го зголемат холестеролот, туку внимавајте на внесот на маснотии.

Дали јајцата се здрави?

Нутриционистката Мелиса Мејер одговара кратко и јасно – да!

Кога станува збор за макронутриенти, јајцата се полни со протеини, што е важно за контрола на мускулите и гладот. Исто така, јајцата се класифицирани како „целосен“ протеин, што значи дека тие исто така содржат есенцијални амино киселини кои му се потребни на телото за да функционира нормално. Јајцата исто така содржат здрави масти како што се омега-3 масни киселини, кои се важни за здравјето на срцето и имаат антиинфламаторно дејство.

Кога станува збор за микронутриенти, јајцата се едни од ретките намирници кои содржат витамин Д, а покрај тоа содржат витамини Е и А, како и железо.

Добрата вест е дека се нискокалорични – две јајца содржат околу 150 калории.

Колку јајца ви е дозволено да јадете?

Нутриционистот Мејер вели дека не постои точна граница кога станува збор за бројот на јајца што ви е дозволено да ги јадете, но тоа сигурно не значи дека треба да ги јадете неколку пати на ден, бидејќи тогаш нема да имате простор во вашето тело за други хранливи материи.

„Јајцата се совршено здрава компонента на урамнотежена исхрана. Постои врска помеѓу кардиоваскуларните болести кај луѓето кои имаат дијабетес тип 2 или покачен лош холестерол, така што во тој контекст, потрошувачката на јајца треба да биде ограничена на седум неделно. Тоа значи еден ден или два секој втор, трет ден “, рече Мејер.

error: Content is protected !!