Некои од главните причини за кожни болести можат да бидат стресот, потиснатите емоции, загадувањето на животната средина, хормоните и нетолеранцијата кон одредена храна.

Во природата, постои лек за секоја болест. Така, преку долгогодишно искуство, билкарите развија уникатни рецепти кои се покажаа како многу ефикасни во лекувањето на болести како што се егзема, акни, купероза, дерматитис, осип, алергии на кожата, псоријаза и други болести кои влијаат на кожата.

Природен кожен еликсир за сите кожни болести

Измешајте еднакви делови: лисја од орев, кора од даб и врба, коприва и невен. Земете 3 лажички од смесата и прелијте ги со 7 дкл врела вода. Покријте ги и процедете ги после 30 минути. Пијте 3 пати на ден половина час пред јадење. За да ги видите резултатите, бидете редовни и истрајни во пиењето на овој пијалок. Сите состојки можете сами да ги соберете или да ги купите во аптеки, пазари и продавници за здрава храна.

Која е тајната на лековитите својства на чајот за сите кожни болести?

Најважниот акцент во сите состојки на овој чај е антиинфламаторно и прочистувачко дејство на растенијата. Фитотерапија за сите болести препорачува растенија кои ја чистат крвта бидејќи ја чисти кожата и го забрзува заздравувањето и го намалува ризикот од повторување на болеста.

Сите растенија во овој чај се популарни во фитотерапевтска примена, а нивните лековити својства се докажани со вековна традиција. Овој чај помага во намалување на иритација, црвенило, воспаление, чешање и болка.

Лисја од орев

Лисјата од орев имаат силни антиинфламаторни својства и традиционално се користат за кожни болести. Се користи во третман на сериозни бактериски и габични инфекции, во третман на воспаленија на кожа, но и при воспаление на дигестивниот систем, како и при акни, крварење на непцата, лишаи и прекумерно потење.

Се користи како средство за детоксикација на телото, зајакнување на желудникот и подобрување на варењето и крвната слика, против чиреви, гихт и гнојни рани. Младите лисја од ореви се собираат во рана пролет.

Коприви

Копривата е богат извор на минерали калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, натриум; витамини Ц, Б2, Б5, К. Содржи секретин кој е најдобар стимуланс на желудочните жлезди, цревата, црниот дроб, панкреасот и жолчното кесе. Богатството на железо го прави вреден за формирање на црвени крвни клетки, а со тоа и за добро снабдување со кислород.

Копривата го зајакнува организмот и ја чисти крвта. Содржи кверцетин, моќен антиоксиданс и антихистамин кој го намалува тешкото воспаление. Самата коприва е лек за кожни болести уртикарија (уртикарија) и за други осипи и алергиски реакции на кожата. Копривите се собираат во рана пролет додека се млади.

Кора од даб

Кората од даб е богат извор на танини кои имаат силно антиинфламаторно дејство врз целиот организам. Тие имаат способност да запрат крварење и да ги затегнат ткивата оштетени од разни повреди и инфекции.

Тие се користат за чиреви, бело миење, егзема, проширени вени. Кората од даб се бере од мај до јуни. Најефективна е кората од најмладите гранки и гранчиња.

Кора од врба

Кората од врба е природен извор на ацетилсалицилна киселина – аспирин. Веројатно знаете дека се користи против главоболки, а при кожна апликација е одличен против акни, знаци на стареење, слабеење на тонот на кожата.

Чајот од врба има антиинфламаторно дејство, содржи супстанции наречени полифеноли и флавоноиди кои имаат антиинфламаторни, антисептички, антиоксидантни, антипиретични и имуностимулаторни својства. Кората од врба го стимулира излачувањето на потта и токсините од телото, со што придонесува за побрзо заздравување. Кората од врба се бере на пролет.

Невен
Невенот е блага фабрика со исклучителен ефект врз кожата. Има стимулирачки ефект врз црниот дроб и жолчката, ја прочистува крвта и промовира детоксикација.

Светлата боја на цвеќето укажува на тоа дека содржи поголеми количини на бета каротен, кој е еден од најважните витамини за здравјето на кожата, заштита од штетно сончево зрачење и здравјето на очите.

Harvestетвата на цвеќињата невен започнува во мај со појавата на првите цвеќиња и продолжува до доцна есен. Најквалитетните се собираат во август.

Извор: atma.hr

error: Content is protected !!