Ишијасот е болка во грбот која се пренесува на една од нозете, исто така позната како феморален нерв, најдолгиот нерв во периферниот нервен систем и се протега од задникот до стапалата.

Најчестите симптоми се болка и вкочанетост во лумбалниот ‘рбет, што обично се јавува по одреден напор, свиткување и кревање. Според сведоштвото на многу луѓе, овој природен лек е многу едноставен и ефикасен против ишијас.

Компоненти

– 4 чешниња лук
– 200 мл млеко

За почеток, исечете го лукот добро, потоа загрејте го млекото на средна топлина и оставете го да се вари неколку минути, доведете до вриење, а потоа засладете го со мед по вкус.

Ако сакате да постигнете побрзи ефекти, пијте 2 дл од овој лек секој ден. Овој лек е едноставен и одличен во лекувањето на ишијас.

Извор: Webtribune.rs

error: Content is protected !!