Во Албанија сервирате храна индивидуално, во Србија нема станување од трпеза и сервирање

Интересно е и тоа што албанските жени претпочитаат Срби и Црногорци отколку Албанци од Косово. Причината за ова е што Србите и Црногорците имаат предност е вкоренето верување дека ги почитуваат жените, нивното семејство е на прво место и се сметаат за вистински домаќини, додека Албанците од Косово се сметаат за сиромашни, и често ги малтретираат и изневеруваат жените, па затоа тие претставуваат несакани младоженец.

Најинтересната причина за тоа што една Албанка се омажи за Србин е, верувале или не, свадба!
Иако никој од Албанците отворено нема да го признае тоа, српските свадби се сметаат за најубави и највесели.

Земјоделецот Дарко Миладиновиќ (46) од селото Бели Брег кај Алексинац се оженил со Албанката Мајлинда Ватникај (32) пред седум години.

– Видов дека тој е добар човек, иако е постар од мене 14 години. Сè беше договорено, седевме во кафуле и чекавме да помине тато и сите заедно да одиме во Србија, да се сретнеме со семејството на Дарко и да видиме во каква куќа живее – објаснува Маја.

Кога родителите и братот на Маја пристигнаа во Бели Брег, тие, како што тврди Дарко, биле задоволни од она што го виделе. Голем имот, двоспратна куќа, шест крави, јуница, стадо овци и живина и неколку хектари обработливо земјиште беа добра основа за сигурна иднина на нивната тогаш дваесет и петгодишна ќерка.

– Јас сум вреден човек. Кога го видоа моето домаќинство, свекор ми рече дека можам да дојдам за мај, веднаш се веривме, а следната година направивме свадба и го добивме наследникот Никола. Потоа, таа и нашиот син се крстија. Самата Маја изрази желба да ја преобрати и прифати православната вера. Никој не ја присилуваше на тоа, ниту, пак, се спомнуваше за тоа. Чинот на крштевање е дозволен во нашата црква и ние бевме многу среќни за таа постапка – признава Дарко и додава дека родителите на Маја не биле против желбата на нивната ќерка, па затоа присуствувале на свечената церемонија.

Миладиновиќ имаат две деца, Никола (6) и Николина (3), а Маја имаше ризична бременост и со двете, поради што, како што рече, едвај излегла жива.

– Родив син во осмиот месец, па тој помина девет дена во инкубатор. После три години, Николина нè изненади со своето предвремено раѓање, во седмиот месец. Имаше само 750 грама, мислевме дека нема да успее. И двајцата поминавме еден месец во Тирсова, а потоа таа беше префрлена во Институтот за мајка и дете и беше таму уште четири месеци на лекување. Да беше родена во Албанија, немаше да преживее. Здравствениот систем таму е многу полош отколку овде. Мајка ми ги изгуби близнаците пред 30 години затоа што лекарите не беа добри – вели Маја со растреперен глас, сеќавајќи се на тој стресен период.

Му се слошило поради грижата за сопругата и ќерката Дарко, па бил итно хоспитализиран во Интерното одделение на Универзитетскиот медицински центар Ниш.

– Плачам кога ќе се сетам на тие денови. Двајцата во Белград во болницата, еве ме, Никола, во меѓувреме, почнува да оди лево и десно. Не дај Боже. За среќа, сите успеавме, Николина направи две операции, сега е здрава и среќна девојка која се израмни со своите врсници по тежина и способности – истакнува нашиот домаќин.

Миладиновиќ ги почитуваат сите српски обичаи. Иако дојде од Тирана, Маја ги прифати нашата култура и традиција, па затоа не и е тешко да подготвува српски специјалитети.

– Сакам да готвам, ги подготвувам сите јадења што најмногу се јадат тука. Едноставно е чудно што целата храна се носи на трпезата, па членовите на семејството сами се послужуваат. Во Албанија, на секој му служите храна поединечно. Без станување од маса и сервирање. Сакам да правам сè, да месам леб, да одам во штала, да ги чистам кравите. Не верував дека некогаш ќе ги работам тие работи, но кога дојдов во оваа куќа и станав српска снаа, го прифатив со насмевка – признава Маја.

Иако таа живее во Србија веќе седум години, за Маја сè уште не се познати некои зборови.

– Не знам сè да кажам, а кога само што се омажив, ми беше многу тешко. Со текот на времето, почнав да усвојувам зборови и лесно да комуницирам со семејството и соседството. Имам пријател Албанец кој е оженет во селото покрај нашето и ми се допаѓа кога ќе се извиниме на нашиот јазик – тврди Маја.

error: Content is protected !!