Крес(водопија) (познат и како цикорија, коњска трева…) е диво растение кое најчесто расте покрај рабовите на патиштата и полињата, а во многу земји се одгледува и затоа што од неговите корени се добива замена за кафе.

Водопија е и како лековито растение и како див зеленчук кој особено се препорачува за дијабетичари бидејќи содржи инулин, пребиотско влакно кое го балансира нивото на шеќер во крвта.

Водопија е богата со железо и разни горчливи материи кои го стимулираат црниот дроб, жолчката и слезината. Поради високата содржина на калиум, има и диуретично дејство. Затоа, чајот одамна е познат како ефикасно средство за чистење на крвта.

Се подготвува со истурање на 2 лажички сушени билки (корен, лисја и цветови) со 2 дцл топла вода. Оставете да отстои покриено 20 минути, повремено мешајќи, па процедете.

Во природната медицина се користи и сок од свежи листови и корени од крес (водопија). На пример, го ублажува воспалението и осипите на кожата со тоа што го капе на погодените области на кожата неколку пати на ден и оставајќи го исцедениот сок да се исуши.

Свежиот сок исто така се користи за стимулирање на растот на косата, се препорачуваат при главоболки и уморни очи. Обвивките и чиревите се смируваат со облоги од свежи листови.

Извор: ordinacija.hr

error: Content is protected !!