Кога еден човек нашол момче од чистотата на градот, не ни помислувал дека неговиот живот ќе се промени

Приказните за напуштени, пронајдени и посвоени деца се секогаш тешки и емотивни. Без разлика дали се работи за деца во белиот свет, како што е оваа приказна, или приказни од нашите краеви и региони, како што е емотивната приказна за Босанка која одгледала напуштено девојче , никој од нив никого не остава рамнодушен.

Животот на Фреди Фигерс е доказ дека околностите не мора да одредуваат какви ќе бидеме , туку ние самите имаме моќ да ја изградиме нашата иднина. На девет години добил скршен компјутер, кој кај него ја разбудил љубовта кон технологијата, што подоцна резултирало со тоа што станал пронаоѓач, успешен бизнисмен и милионер во светот на телекомуникациите.

Кога имал само еден ден, мајка му го оставила покрај контејнер во рурална Флорида. Нејтан и Бети Меј Фигерс пронајдоа и посвоија а, а кога момчето наполни осум години, тој почна да се сомнева во неговото раѓање.

Нејтан бил чистач во градската чистота, но собирал и скапоцености пред контејнерите, ги поправал и ги правел погодни за работа.

Тогаш тато Нејтан му одговори:

– Ми рече: „Слушај, ќе ти ја кажам вистината Фред. Те оставила биолошката мајка, а јас и Бети Меј не сакавме да те пратиме во згрижувачко семејство, па те посвоивме. Ти си моја сине!” – раскажува Фреди, кој бил пронајден кога бил новороденче покрај контејнер за ѓубре, а таа информација тогаш го скршила.

– Кога ми го кажа тоа, помислив „Во ред, јас сум ѓубре“ и се почувствував непосакувано. Но, потоа ме фати за раменици и ми рече: „Слушај, не дозволувај тоа да ти дојде“ – се сеќава Фреди на својот татко, кој почина во 2014 година.

Неговиот татко, Нејтан, бил голман и мајстор, а тој и неговата сопруга Бети Меј живееле на фарма. Живееле во Квинси, рурална заедница со околу 8.000 жители во северна Флорида, а веќе биле во педесеттите кога го посвоиле Фреди. Пред тоа, тие веќе одгледале многу сирачиња, но решиле да го посвојат Фреди кога имал само два дена.

Фреди вели дека му ја дале сета љубов што можел да ја посака, но имало проблеми со другите документи кои би можеле да бидат сурови.

– Децата ме малтретираа и ми викаа „Бебе од ѓубре“, „Момче од канта за ѓубре“, „Никој не те сака“, „Ти си валкана“. Се сеќавам на ситуации кога излегував од автобус, а децата едноставно доаѓаа зад мене, ме фаќаа и ме ставаа во корпата за отпадоци и се смеат – вели Фреди, кој додал дека поради тие настани го чекал неговиот татко. на автобуската станица за да го видат дома, но децата исто така се потсмеваа на Нејтан. Велеа „Ха ха, види го старецот со кофата“.

Така е, Нејтан и Бети Меј се херои и одлични модели за Фреди.

-Постојано го гледав татко ми како им помага на другите луѓе, застануваше на пат да им помогне на непознати, ги хранеше бездомниците. Беше неверојатен човек, човек каков што би сакал да бидам – ​​раскажува Фреди кој како дете со татко му одел околу контејнерите за да најде нешто вредно што луѓето би го фрлиле. Тогаш беше очигледно дека Фреди се интересира за компјутери.

– Има една стара поговорка „Ѓубрето на еден човек е богатство на друг“ , а отсекогаш сум бил фасциниран од компјутерите, но во тоа време не можевме да си го дозволиме тоа – се сеќава Фреди.

Меѓутоа, еден ден, кога тој имал девет години, влегле во продавница за сточна храна и наишле на скршен компјутер Мекинтош.

Упорноста се исплатеше

– Го купивме за 24 долари и го однесовме дома и бев исклучително возбуден. Штом стигнавме почнав да го расклопувам, ги видов деловите кои беа скршени. Имав пиштол за лемење, како и радија и часовници, па ги извадив деловите и ги залемив на матичната плоча – вели Фреди, кој по 50 обиди успеал да го вклучи компјутерот и тоа бил моментот кога сфатил што сака да направи во животот.

-Тој компјутер ја снема целата болка што се појави додека моите деца ме малтретираа. Секогаш кога имав проблеми на училиште, си велев: „ Само дојди дома и си играј со мојот компјутер “, се сеќава Фреди.

На 12-годишна возраст поправал компјутер во училишната лабораторија, а набрзо бил ангажиран да поправа бројни компјутери за час од 12 долари на час, а за тие пари дури развил компјутерска програма за притисок на градскиот гас. иако делото вредеше 600.000 долари.

На 15 години решил да го напушти училиштето и да започне сопствен бизнис, иако неговите родители не биле за тоа. Работата почнала кога дознал дека таткото на Нејтан има Алцхајмерова болест. Еден од симптомите на болеста е тоа што човекот може да талка и да не знае како да се врати дома. Кај Нејтан излегуваше, понекогаш не се ни облекуваше, но секогаш ги облекуваше чевлите.

Тоа беше инспирација за првиот изум што му заработи пари.

– Му ги зедов чевлите и му поставив матична плоча со звучник од 90 мегахерци, микрофон и картичка која покрива голема далечина. Го поврзав на мојот лаптоп. Така, тато би можел да залута, а јас би притиснал копче на компјутерот и би рекол „еј тато каде си?“, тој ќе го слушне тоа преку звучниците на неговиот чевел, па ако рече дека не знае каде е , можев да го лоцирам преку ГПС – објаснува Фреди кој го користел овој изум осум пати додека татко му бил жив.

Кога состојбата на неговиот татко се влошила, некои членови на семејството го советувале Нејтан да биде сместен во дом, но Фреди одбил, па дури и го земал со себе на деловни состаноци.

– Не ме остави, па не ми падна на памет да го оставам – вели Фреди, кој се грижел за Нејтан до неговата смрт во 2014 година.

Од пронајдокот што го направил за да го следи татко му, заработил 2,2 милиони долари, но за жал парите не слетале на сметка додека Нејтан бил жив, па Фреди се уште жали што не можел да му купи пикап Форд и рибарски брод кој секогаш сакан.

Освен тоа, Фреди почнал да ги намалува пронајдоците како уред кој ги испраќа резултатите од нивото на шеќер во крвта на пациентите кои живеат сами до лекарите или роднините, таканаречениот паметен гликометар. Започнал и проект за воведување мобилна мрежа во руралните средини, па во 2008 година го поднел првото барање за основање телекомуникациска компанија. Му беа потребни 394 обиди и многу пари, но во 2011 година, Фреди, кој тогаш имаше 21 година, стана најмладиот оператор во САД и до ден-денес е единствениот сопственик на телекомуникациска компанија кој има црна кожа. .

Најпрво најмногу работеше сам, воведувајќи мобилна мрежа во руралните области на земјата, но компанијата брзо почна да се развива, а во 2014 година лансираше паметен телефон кој ја регистрира брзината на движење и не му дозволува на корисникот да пишува пораки додека возење, а подоцна и верзија која се полни без кабел (овој производ сè уште не е одобрен).

Мајката на Фреди сега има 83 години и исто така боледува од Алцхајмерова болест. Сепак, таа вели дека е многу горда на она што го постигнал Фреди.

Тој се ожени со Натали во 2015 година и имаат ќерка. Освен во бизнисот, тој води и фондација која инвестира во проекти за образование и здравство, како и помагање на децата и семејствата кои имаат проблеми.

Што се однесува до неговата биолошка мајка, тој вели дека имал желба да ја најде за да види како изгледа личност која е способна да го остави своето дете покрај контејнер. Го нашол и видел дека се работи за наркоман. Оттогаш никогаш повеќе не ја видел, ниту ја барал, а вели дека по таа средба повеќе не страдал поради тоа што го оставила.

Тоа секако не може да се каже за мајка која го оставила своето новороденче во ѓубре, особено откако го видела бебето што го оставила како успешен бизнисмен, милионер.