Црниот чај е неправедно запоставен и не се користи толку често, а неговите лековити својства се навистина неверојатни.

Спектарот на болести што тој ги третира е навистина широк, а многумина не се свесни за тоа. Би било добро да пиете една чаша од овој пијалок најмалку 3 пати неделно.

Еве што може да стори една шолја црн чај:

1. Лекува рани на кожата
Црниот чај може дури и да залечи рани. Кога пиете чај, не фрлајте ја вреќата со филтерот, туку ставете ја на местото каде што имате рана или исечете, кога ќе се олади. Ако сте во можност, прицврстете го со завој, оставете го да стои некое време. Танинската киселина што ја содржи ќе го залечи оштетувањето на кожата.

Може да се користи и ако имате херпес околу устата.

Ова не е единствената предност на танинската киселина. Со оваа состојка, можете да го решите проблемот со непријатен мирис, особено на нозете. Направете си црн чај со четири филтер кеси и еден литар вода.

Оставете да се излади, истурете го чајот во сливот и добро измијте ги нозете. Пожелно е тие да бидат потопени околу дваесет, дваесет и пет минути. На крај, исплакнете ги нормално со вода.

2. Го зајакнува имунитетот
Се смета дека е многу добро за зајакнување на имунитетот, иако се потребни дополнителни истражувања за целосно да се потврди оваа теорија.

Ве штити од слободни работници, спречува оштетување на клетките и на тој начин штити од развој на разни хронични заболувања.

3. Го намалува крвниот притисок
Научно е докажано дека црниот чај го намалува крвниот притисок. Ако имате проблеми со хипертензија, се препорачуваат три чаши чај на ден.

Соодветно на тоа, тој е корисен за работата на срцето, па затоа може да го пијат и пациенти со срце. Го намалува нивото на холестерол и нивото на шеќер во крвта, ја подобрува работата на крвните садови.

Тоа ќе ве заштити од болести како што се срцев или мозочен удар. Едно истражување кое траело повеќе од десет години и во кое учествувале скоро 75.000 луѓе открило дека луѓето кои пиеле три или повеќе чаши црн чај на ден имаат 32% помали шанси да доживеат мозочен удар. И жените и мажите учествуваа во студијата.

4. Ја зголемува концентрацијата
Бидејќи има високо ниво на нов кофеин, тој има корисен ефект врз концентрацијата и меморијата. За разлика од кафето, не е толку штетно ако се консумира во поголеми количини. Исто така се препорачува како превенција од деменција.

5. Забрзува губење на тежината и ги чисти цревата од токсини
Тој е многу ефикасен во борбата против вишокот тежина. Овој пијалок ќе го забрза метаболизмот, но исто така и ќе ги стопи масните наслаги. Покрај тоа, ги чисти цревата од разни бактерии, кои земаат примероци од болести како што се кецер, дијабетес, кардиоваскуларни болести и многу повеќе.

error: Content is protected !!