Саша Обама никогаш не била пожешка, таа својата фигура ја доведе до совршенство со редовните патувања во теретана. Сега сите се свртуваат кон нејзините облини!

Саша Обама , ќерката на поранешниот американски претседател Барак Обама, пред неколку месеци беше мета на критики бидејќи многу се здебели , а во вестите беше и нејзиното опуштено однесување . Сепак, се чини дека наследничката на познатиот политичар решила да сврти нов лист. Имено, таа се посвети на здравиот начин на живот, а најновите слики ја изненадија тамошната јавност – веќе нема ни грам вишок килограми, а својата линија ја доведе до совршенство.

Од октомври до денес таа неверојатно го промени имиџот , а сега е инспирација за многу млади девојки. Таа редовно оди во теретана во Лос Анџелес, а нејзината фигура воодушеви бројни следбеници на мрежите.

Таа пораснала во Белата куќа по строги правила , а кога почувствувала малку слобода, секојдневно обезбедувала материјал за жолтиот печат и разни озборувања. Не водеше сметка кој ја гледа и што зборуваат за неа, поради што често можеше да се види како оди со цигара во рака , многу оскудно облечена, а нејзината вишок тежина беше уште поизразена. Забавите се нејзина специјалност, па често навечер се враќала боса додека носела штикли во рацете.

Откако го напуштила студентскиот кампус, Саша живее во Лос Анџелес со нејзината сестра Малија, која е две години постара. Таа се посвети на студиите, за неа веќе не може да се прочита ништо скандалозно, но се труди да живее неоптоварена со нормите кои општеството и ги наметнува.

Расте под очите на јавноста

Семејството Обама живееше во Чикаго, каде Барак служеше како државен сенатор откако се омажи за Мишел на 3 октомври 1992 година. Шест години подоцна, парот го доби своето прво дете, ќерката Малија, на 4 јули 1998 година. Саша исто така дојде во 2001 година.

Тие се преселија во Вашингтон во јануари 2009 година, откако Барак, кој тогаш го претставуваше Илиноис во Сенатот на САД, беше избран за претседател. Тогаш овој потег беше најтежок за ќерките на поранешниот американски претседател.

– Марија и Саша воопшто не се радуваа на потегот. Беа многу тажни бидејќи се одвојуваа од другарите. Им ги менуваме животите од корен, се плашеа да не се снајдат добро во новата средина – изјави тогаш Обама и навистина изгледаше дека неговите наследници немаат право на грешка.

Ќерките на Барак и Мишел Обама, Малија и Саша, пораснале во Белата куќа од 2009 до 2017 година. И двете оделе во приватни училишта под придружба на тајната служба, бидејќи Мишел и Барак сакале да ги заштитат своите наследници од сите непријатни ситуации. .

– Што побогу им правам на овие бебиња – постојано се преиспитуваше Мишел.

Поранешниот американски претседател и неговата сопруга со години се обидуваат да ги држат своите ќерки подалеку од центарот на вниманието, нудејќи само повремени погледи во личниот живот на девојчињата.

Од нивните хоби од детството и како тие го издржаа претседателствувањето на нивниот татко до нивниот активизам и агентите на Тајната служба – многу малку детали се појавија, а тие во голема мера успеаја да ја задржат приватноста , што беше приоритет за нив.

Првата дама потоа се обврза да работи не повеќе од три дена секоја недела, нарекувајќи се себеси „главна мама“ и давање до знаење на својот персонал дека училишните настани на Малија и Саша треба да бидат првите ставки додадени во нејзиниот календар. И тогаш го охрабрувам нејзиниот сопруг да биде повеќе вклучен во животите на неговите ќерки.

Се обидел да најде време да играат кошарка заедно, како и да се соберат на трпезата и да ги раскажуваат настаните што им се случиле во текот на денот. Исто така, тогашните асистенти на Обама истакнаа дека многу внимание се посветува на воспитувањето на девојчињата, а Барак одбиваше ангажмани кои не беа важни, за да поминува повеќе време со децата.

– Малија и Саша беа мали кога дојдовме во канцеларија. Мислам, сѐ уште ми се насолзуваат очите кога ќе помислам на првиот ден кога ги ставив во кола со агенти на Тајната служба за да одат на училиште. Постојано размислував што им правам на моите деца. Така, тогаш и таму знаев дека мојата прва работа беше да се погрижам да бидат здрави и нормални и да се грижам за нив среде лудилото“, рече тогаш Мишел.

Не дозволија да им ги разгалат ќерките, велат дека имало јасни граници што смее, а што не. Образованието било на прво место, но не биле поштедени и од домашните работи.