Ако ги сакате, не ги хранете со благо, ве молам!

Беше 2009 година . година кога се роди мојата прва ќерка. Бевме на забава, а ќерка ми имаше 9 месеци. Моите роднини му понудија на моето дете колачи , но јас реков НЕ . „Но, тоа е само храна“ , рекоа тие. Храна ? Од каде дојдоа колачи и колачи , бев изненадена.

Кога ги посетивме соседите три месеци подоцна, тие ја почестија ќерка ми со сладолед. Сладолед ! Сè во мене вриеше. Не сакав моето дете да стане зависно од шеќер.

Ќерката порасна и се претвори во многу активна девојка која сакаше да јаде лисја и дрвја , како што рече. Тоа е всушност спанаќ и брокула .

Ја родив мојата помала ќерка во 2012 година, и бидејќи планината од валкани алишта се трупаше, сонот беше мисловна именка, шеќерот постепено влегуваше во нашиот фрижидер. Дали се сеќавате на филмот „ Frozen “? Никој не можеше да го избегне, а секое дете го сакаше овој филм.

На пакувањето овошен јогурт има слика од Frozen и секое дете автоматски го посакува тоа.

Професор д-р Зоран Вујичиќ: Еве колку слатки можеме да му подариме на едно дете!

„ Те молам мамо, дали навистина ми се допаѓа овој овошен јогурт со Елса? “, вели таа и нејзините очи блескаат. Ах, малку овошен јогурт со снежна кралица нема да повреди никого, си велам. Или можеби ќе го направи?

Децата се паметни и знаат како да го добијат тоа што го сакаат, а ние родителите не можеме да им одолееме . Не ги обвинувам, навистина! Летово и се слоши на најмладата ќерка која има четири години. Не беше обична настинка, туку воспаление на крвните садови. Бевме исплашени до смрт. Тоа не беше поврзано со шеќерот, но ако јадеше похранлив оброк , имунитетот ќе и беше посилен, па немаше да се разболи.

Јас и мојот сопруг се погледнавме и се охрабрувавме велејќи дека постарата ќерка не може да се разболи затоа што јаде многу подобро. Таа сака зеленчук, риба, морска храна, пилешко, дивеч…

Нутриционист Џоан Арена: Родители на дебели деца Сакам да прашам само едно! Ве молам, не им го правете тоа!
Помладата ќерка сака сè бело: шеќер, брашно, млеко … Палачинки со џем и шлаг, сладолед, колачи, сутлијаш… Овошен јогурт со Елса , тестенини и секако кечап.

Уморна после градинка, таа бара „ нешто слатко“ , а јас и давам затоа што „што може една торта да и направи штета“?!

Не сака компири и понекогаш одам дотаму што готвам посебно за да јаде што било. Тоа секако не е добра идеја.

Дефинитивно сега веќе манипулира со нас и знае дека ќе добие тестенини или сутлијаш ако пелтечи и нема ништо да јаде.

Таа еднаш побара слатки , а јас реков НЕ . Таа беше очајна и извика: „Сега никогаш повеќе нема да ми дозволиш да јадам бонбони! Но, немавме друг избор. Сфативме дека нашето дете е зависно од шеќер поради нас самите . Ние успеавме од неа.

Си помислив: Што по ѓаволите направивме? Сега сето тоа го исфрливме од исхраната: нема повеќе колачи, сладолед, овошен јогурт…

Јасно е како ден – децата не се виновни. Тие не го избраа ова. Возрасните мора да се спротивстават на инстинктот и да купат чоколадо за дете. Мора да имаме храброст да им кажеме на свекрвите, мајките, тетките дека децата не купуваат слатки.

Дијабетесот расте како лавина, а фактот дека дијабетесот некогаш се нарекувал „дијабетес“ кажува се … Децата се најдобрите што ги имаме, а наша задача е да им обезбедиме квалитетна храна и огромна количина на љубов. Ако ги сакате, прегрнете ги, однесете ги во парк, но ве молиме не им купувајте благо, чоколада…!

(Stil.kurir.rs)

error: Content is protected !!