Month: February 2023

Писмо од наша ЧИТАТЕЛКА: „Имам 40 години и не сакам да имам ДЕЦА, дали треба да ме ОСУДУВАТЕ?

Јована Ц. отворено ни напиша за својата животна одлука. Јована (40) е жена која постигнала успеси на секое поле од животот, освен што секогаш имала јасна одлука да не се…

ЛИНДА ВО БЕРЛИН ПЛАЌА 330 ЕВРА ЗА СТАН: Ја открива разликата во цените меѓу ГЛАВНИОТ ГРАД ВО ГЕРМАНИЈА И КАЈ НАС!

Линда М. ни даде увид во цените на храната, пијалоците, становите и ноќниот живот во Берлин Ќе се обидеме да разговараме со жени и мажи кои живеат и работат во…

КАКО АЛБАНЦИТЕ СО ПЛАТА ОД 350 ЕВРА ПЛАЌААТ КИРИЈА ОД 400 ЕВРА МЕСЕЧНО? Откриваме како се живее во Тирана!

Цените во продавниците се зголемуваат од ден на ден, а луѓето прибегнуваат кон различни начини за да ги добијат потребните залихи. Овие методи понекогаш не се легални, па на „паметните“…

СВАДБА ВО БОСНА АПСОЛУТЕН ХИТ: На свадбената веселба донесе гостин, сите гледаа со неверување!

Еден млад човек се одлучил на сосема необичен начин да го ублажи фактот дека неговиот најдобар пријател не можел да дојде на свадбата. Бидејќи на неодамна одржаната свадба во Рошки…

Миодраг не би ја сменил работата ниту за директорската фотелја: Еве што прави – „Секогаш имам лопата до воланот“

Обилни снежни врнежи зафатија и села во околината на Љубовија, па затворени се и пристапните патишта. Сепак, и покрај тешките услови, учениците не доцнат на училиште и редовно посетуваат настава,…

Бурен ветер собори свето дрво старо 300 години: Мештаните беа во голема жалост, не можеа да поверуваат што има под стеблото (ФОТО)

Во селото Илиќи во Негбинина, на половина пат помеѓу Нова Варош и Златибор, селото го красело далеку познатиот бор, а мештаните го сметале за свој заштитник. Како што се вели…

Колку навистина се платени МАКЕДОНЦИТЕ во странство: Поштар во Германија работи за 1.400 евра, но кога ќе си го плати станот, му останува многу помалку

Десетици илјади луѓе секоја година ја напуштаат ЗЕМЈАВА и регионот во потрага по подобри услови за живот во странство. Од оние што остануваат, многумина се прашуваат какви се навистина платите…

ГО ПЕРЕШЕ АВТОМОБИЛОТ, СЛЕДНИОТ МОМЕНТ ГО ГОЛТНА МАШИНАТА: Луѓето гледаат видео кое го одзема здивот (ВИДЕО)

Ова воопшто не беше пријатно. Кој би помислил дека работата во перална за автомобили може да биде опасна, но еве. Работникот користел црево за да полие вода, а потоа цревото…

ПРОБЛЕМОТ ВО СЕМЕЈСТВОТО НАСТАНУВА КОГА ЖЕНАТА ЌЕ ГИ ИЗГУБИ ОВИЕ 2 КАРАКТЕРИСТИКИ: ПРЕДУПРЕДУВА монахот Арсеније!

Отец Арсеније објаснува како ние самите го создаваме пеколот со кој се соочуваме во текот на нашиот живот, но и кога срцето ќе престане да чука. Монахот Арсеније Јовановиќ не…

КУПУЛА ПИЛЕШКИ СТЕК А КОГА ЈА ОТВОРИЛА КЕСКАТА СЕ ЗГРОЗИЛА: Платила 400 денари за килограм месо, и за малку ќе ПОВРАТЕЛА

К.А купила килограм пилешко филе во маркет, но кога дошло време да го подготви, следело непријатно изненадување. Секогаш внимавам кога купувам пилешко бидејќи знам дека брзо и лесно се расипува.…