Month: April 2024

ГРУЕВСКИ ДО КОВАЧЕСКИ: Неговиот фонд на зборови и вокабулар застанал некаде на “Марика лета со авион”

Деновиве неколку мои пријатели ми пратија линк од настап на Димитар Ковачевски на еден поткаст. “Гледај го” ми вели едниот. Погледнав, саат и нешто трае. Си велам да “утепам” саат…

Велики понеделник: Што не треба да се прави на првиот ден од Страсната недела

Денеска во православната црква започнува Страсната седмица – последните 7 дена пред Велигден. Што можете, а што не можете да направите на првиот ден од Страсната недела – Велики понеделник…

Дијана боледува од ретка болест на очите МАКЕДОНЦИ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ НАШАТА ХУМАНОСТ!

Заедно да бидеме победници во оваа тешка Борба! Драги хумани луѓе јас Дијана Т.боледувам од ретка болест Neuromilit Optucus болест која поради нејзината сериозност доведува до заматен вид(губење на видот…

Учениците од понеделник првпат на пролетен распуст – учебната година како да подзаврши

Уште два дена на училиште за учениците, потоа следи пролетниот распуст кој од годинава се воведува за прв пат. Основците и средношколците ќе имаат пролетен распуст кој ќе трае од…

МОЛИТВА ЗА ПРОСТУВАЊЕ НА ГРЕВОВИТЕ: Ако се покаете за нешто, ЗАДОЛЖИТЕЛНО кажете ги овие зборови

Се верува дека молитвата за простување на гревовите има голема моќ. Секојдневно се соочувате со стрес, често сте вознемирени и загрижени, без разлика дали се работи за здравствени проблеми, љубовни…

УТРЕ СЛАВИМЕ ЛАЗАРОВА САБОТА: Секоја мајка треба да направи ЕДНА ВАЖНА РАБОТА!

Лазарова Сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден. Утре е Лазарова Сабота, еден од поголемите христијански…

НЕДЕЛА СЕ ЦВЕТНИЦИ: За подобар напредок дома и на семејството, ЗАДОЛЖИТЕЛНО направете го ОВА!

Цветници спаѓа во групата на подвижни празници, односно празник чиј датум се менува секоја година. Оваа година се паѓа на 28 април, а се одбележува во спомен на свеченото влегување…

СЕ ВЕРУВА ДЕКА ПРЕКУ ОВИЕ 7 ЗНАЦИ ПОЧИНАТИТЕ ИСПРАЌААТ ОДРЕДЕНА ПОРАКА ДО БЛИСКИТЕ: Во ситуација може да биде многу лошо

Се верува дека постојат одредени знаци кои покојникот им ги испраќа на најблиските. Многумина не можат да се помират со загубата на саканата личност, ниту да ја прифатат нивната смрт…