АНА ГИ ПОТРОШИЛА СИТЕ ПАРИ НА СВОИТЕ РОДИТЕЛИ ДОДЕКА БИЛЕ НА РЕСПИРАТОР ЗА ОПЕРАЦИЈА НА ГРАДИТЕ, А ПОТОА ЈА УНИШТИЛА КАРМАТА

За 2020 година таа имаше само една желба и план што реши да го реализира по секоја цена. Дури и ако нејзините родители беа во опасност по живот во тоа…

Тедрос: Богатите земји се обезбедија, сиромашните останаа без вакцини

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека постои јасен проблем кај посиромашните земји кои немаат добиено вакцини против Ковид-19. – Богатите земји земаа најголем дел…

МВР: Затворивме чајџилница во Арачиново поради непочитување на мерките за Ковид-19

Полицијата вчера по 21 часот во соработка со Државниот пазарен инспекторат затвори чајџилница во скопско Арачиново и го приведе сопственикот заради работење по дозволеното време и голем број на гости…

Србија испадна со план за вакцинацијата -Што пишува нивниот план за вакциација

Планот за имунизација на населението против ковид 19 предвидува дека до крајот на 2021 година, 20 проценти од населението (околу 1,3 милиони граѓани) ќе ја примат вакцината, низ неколку фази…

Малески: Како што патот до НАТО водеше преку Атина, денес патот до ЕУ води преку Софија

Португалската дипломатија стана не повеќе од поштенско сандаче на грчката. Пред 29 години, на почетокот од 1992 година, Португалија стана новиот претседавач на ЕЗ. Во таа година, пишувам во мојата…

Левица да влезе во општинските совети, без нас да не е можна следната Влада: Апасиев во Желба за 2021

Многу надежи за подобра година, многу посакувања, како никогаш досега очекувања да е подобра од претходната. Во 2021 година влегуваме сите со заедничка желба – овој здравствен предизвик да заврши.…

За пензионери и вработени со минимални примања пониски сметки за струја: Бислимовски открива детали

Во предлогот на Регулаторната комисија за енергетика со кој се бара да се зголеми опфатот на ранливите потрошувачи на електрична енергија се содржани повеќе групи семејства, вели првиот човек на…

Тито во Вашингтон одговараше на прашањата на новинарите: По овој негов одговор сите замолчеа

Известувајќи за Њујорк Тајмс за посетата на Тито на Америка, новинарот Нан Робертсон, меѓу другото, напиша дека било скоро невозможно да се види срдечниот и забавен југословенски лидер – така…

Левица ќе биде победник во битката со ВМРО: Црни анализи на поранешниот близок соработник на Никола Груевски

Поранешниот висок партиски функционер на ВМРО ДПМНЕ и министер во повеќе влади на Никола Груевски, Никола Тодоров, во авторската колумна за Дојче веле на македонски јазик, ги анализира односите меѓу…