Роберто Кавали почина на 12 април 2024 година, по долго боледување на 83-годишна возраст, а покрај него беше неговата девојка Сандра.

Светот на модата се уште тагува за смртта на Роберто Кавали, кој почина во април оваа година . Извештаите велат дека тој починал дома, по долго боледување, а покрај него е неговата девојка Сандра, со која модниот магнат доби син една година претходно.

Сепак, се чини дека Сандра го добила синот само преку Роберт, бидејќи парите нема да ги види.

Сите пари отишле кај неговата сопруга Ева Дирингер и нивните деца, додека Сандра била скромна. На вдовицата и децата им оставил дури 470 милиони.

Роберт ја запознал Ева кога имала само 17 години и се натпреварувала за Мис Универзум. Тој беше во жирито и се заљуби на прв поглед.

Кога го завршила училиштето, Ева отишла во Фиренца да го посети Роберто и останала со него засекогаш. Тие се венчаа во 1980 година и добија три деца. Ева остана во брак со Кавали до неговата смрт.

Интересно е што Роберто покрај себе ја имал 15-годишната девојка Сандра, за која Ева знаела и ја поддржувала нивната врска.

Додека Сандра го доби Роберт, Ева го доби друштвото. Имено, се шпекулира дека таа раководела со сите работи на Роберто Кавали, па сосема е природно парите да одат кај неа.

Како се запознаа Роберто Кавали и Сандра?

Родена на 17 февруари 1985 година во Шведска, Санда рано започнала да работи во модната индустрија.

Кога имала 14 години, извидниците од една француска модна агенција ја забележале нејзината специфична убавина – крупни сини очи и кафена коса што е реткост во нордиските земји.

Со текот на годините, таа освојуваше награди, меѓу другите за Мис на ЕУ, Мис на светот на бикини, Мис на Хаваи и конечно за најубава жена во Шведска, а беше и модел на Плејбој.

Дека сега ужива во луксуз, докажува и фактот што пред три години модниот дизајнер решил на својата девојка да и купи остров во Шведска со луксузна вила. Имено, Роберто на Сандра и купил упориште на Викинзите од 11 век во Шведска на приватен остров, кој чинел 3 милиони евра.

Така Сандра Нилсон стана нова сопственичка на остров во родната земја, недалеку од Стокхолм.

На островот има и прекрасна вила со четири спални соби, дел за лов, базен, терен за голф, но и остатоци од викиншка тврдина.

Дополнително, поранешната манекенка може да џогира до срце по добро одржуваните патеки на островот долги 1,5 километри, а островот има и приватен пристаниште со траект кој може да прими 10 луѓе.

Инаку, Кавали и Сандра се запознале во 2010 година, а наводно заедно се од 2014 година . Со неа, како што вели, Кавали го нашла својот мир, таа му е муза, вистинска љубов и не им е грижа за разликата во годините.

Круна на нивната љубов е нивниот син Џорџо, кој го имаа една година пред неговата смрт, а кој го добија името по неговиот татко.

Сандра еднаш за Daily Mail изјави дека Кавали е единствениот маж кој успева да ја направи среќна и задоволна и дека времето поминато со него е најубавото на светот.

Сандра и Ева се во добри односи, што можеше да се види на погребот на Роберто Кавали кога беа присутни и двете жени.