„Сто пати“ е поздраво од пастрмката и крапот.

Во периодот на постот, рибата е главната храна во менито на верниците. Освен што е здрав, вкусен и може да се подготви на многу различни начини, лесно и брзо се вари.

Без оглед на тоа дали претпочитате речна или морска риба или некоја друга морска храна, секој вид се карактеризира со богатство на хранливи материи, пред се витамини, минерали и амино киселини.

Најбарани и купени се крапот и пастрмката. Сепак, друга риба може да се најде во поголемите трговски синџири и е поевтина, додека содржи повеќе протеини и помалку калории. Тоа е ослич.

Осличот има ниска енергетска вредност, па затоа се смета за диетална храна. Сто грама ослиќ содржи 80 проценти вода, 0,85 g масти и 17,2 g протеини. Богат е со витамини Б1 и Б2, калиум, калциум и фосфор.

Позитивно влијае на коските и функцијата на мозокот.

Осличот е најчестата риба на Јадранот, која расте до еден метар и тежи до 15 килограми. Живее главно во поголеми морски длабочини на калливи и песочни дно. Многу е незаситен и се храни со сите риби и ракови. Има особено меко, посно и вкусно бело месо. Најчесто се пржи на масло или на скара. Се користи и за подготовка на чорби или супи, а е многу вкусен и сушен.

Оние кои имаат проблеми со холестеролот треба да знаат дека ослиќ содржи само 0,3 грама масти и е богат со омега-3 масни киселини кои благотворно делуваат на срцето.