Category: ЖИВОТ

Денес се празнува летен Свети Никола – верниците веруваат дека помага на сите што се молат за болест!

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај – Мирликискиот чудотворец. Христијаните веруваат дека Свети Никола е чудотворец…

КОЈ Е СВЕТА ВЕЛИКОМАЧЕНИК ИРИНА КОЈА ЈА ПРОСЛАВИМЕ УТРЕ? Бог ја оживеа, незнабошците ги претвори во ХРИСТИЈАНСТВО

Света Ирина, чие световно име е Пенелопа Православна црква и нејзините верници утре го слават денот посветен на Светата великомаченичка Ирина. Во христијанството има две свети Ирини, но во овој…

СИТЕ УТРЕ ДА ЈА СТАВАТ ОВАА БИЛКА ПОД ПЕРНИЦА: Славиме ГОЛЕМ ПРАЗНИК, а се верува дека ќе ве ЗАШТИТИ од…

Сите обичаи и верувања за Света Пелагија Тарсиска. Иако нејзините родители биле незнабошци, таа уште од мала во своето срце чувствувала љубов кон христијанството. Во тоа време царот Диоклецијан најмногу…

Ги почитувате на Велика Сабота и се станува ПОДОБРО: Што МОРА да правите пред Велигден, а што е строго ЗАБРАНЕТО?

Верниците ја слават Велика Сабота, вториот ден од најголемата христијанска жалост На 4 мај, православна црква и верниците ја слават Велика Сабота , вториот ден на христијанската жалост, бидејќи Исус…

КАКО СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ВЕЛИКА САБОТА? Еден обичај е особено важен, а многумина го забораваат

Верниците се подготвуваат за Велигден, најважниот христијански празник, а посебни обичаи се поврзани со Велика Сабота. Голема сабота е последниот ден пред Велигден , вториот ден на христијанската жалост за…

Се верува дека еден ритуал ги брише гревовите: старите обичаи на Велики четврток, еден од најважните денови во Христовиот живот

На денот кога се сеќаваме на неколку важни настани од последната недела од животот на Исус, се негуваат неколку обичаи и верувања Велики четврток се смета за еден од најважните…

Велики понеделник: Што не треба да се прави на првиот ден од Страсната недела

Денеска во православната црква започнува Страсната седмица – последните 7 дена пред Велигден. Што можете, а што не можете да направите на првиот ден од Страсната недела – Велики понеделник…

Дијана боледува од ретка болест на очите МАКЕДОНЦИ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ НАШАТА ХУМАНОСТ!

Заедно да бидеме победници во оваа тешка Борба! Драги хумани луѓе јас Дијана Т.боледувам од ретка болест Neuromilit Optucus болест која поради нејзината сериозност доведува до заматен вид(губење на видот…