Ако сакате тен дури и на оние делови од телото кои се покриени со костим за капење, а во исто време имате доволно самодоверба да ја споделите вашата интимност со непознати луѓе додека сте на одмор, можеби некоја од плажите што планирате да ја посетите оваа година е нудистичка.

Сепак, споделувањето на плажата со голи капачи може да биде разочарувачко искуство, односно далеку од она што сте го замислиле. На Србин пред неколку години тоа му се случи сосема случајно, па тој на хумористичен начин ги пренесе своите впечатоци во објава во Фејсбук групата „Грчка живот“.

– Дали сте нудист или некој друг кој само сака да изгледа? – прашал човекот, пред да почне да ја опишува својата авантура.

„Не е тоа што го замислував“
Соништата за нудистичка ситуација на плажа што ја имал уште во тинејџерските денови, вели тој, вклучувале жешки девојки како зајачици на Плејбој , но кога се случиле, сосема случајно, ја покажале вистинската слика.

– Од моите тинејџерски и ергенски денови нудизмот за мене е мистериозна и возбудлива категорија. Без разлика дали тоа беше поради оддалеченоста на самите плажи, скриениот пристап или мојата бујна фантазија, во мојата глава се создаваа секакви слики. Замислував дека нудистичките плажи се полни со млади голи девојки, убави како замокот на Хју Хефнер, опкружен со бодликава жица и чувар со мустаќи на влезот кој лажеше „соблечи ги гаќите или ќе те застрелам“, напиша тој, признавајќи дека За нив се одговорни лошите американски филмови .

„Еј брат, што е ова, каде е жицата, каде е штитникот за мустаќи, каде се зајачињата?
– Точно време. Остров Наксос. Плажа Плака, огромна, со организирани и бесплатни делови. Сè уште збунети од долгото патување, се сместивме на лежалки. Малку пливање да ја почувствуваме водата и под тоа жешко сонце и ветерот што секогаш дува, паѓаме во дремка. Се будам: до мене лежи гол маж, како од мајка роден. Ги рашири нозете, претпоставувам дека ги сонча внатрешните бедра, што друго? Гледам наоколу, цел гол, и женски и машки. Здраво брат, што е ова, каде е жицата, каде е чуварот со мустаќи, каде се зајачињата? – пишува тој.

Се разбира, брзо се испостави дека тој се избричил на нудистичка плажа, за што сведочи табла во која имало правила на однесување кои не биле строги, па авторот и неговата компанија влегле во „харемот“ без да бидат запрени од некој евнух“ .

– Општеството е измешано: ние „нормалните“ облечени, а „нормалните“ голи. Таа мешавина е многу незгодна. Цело време мозокот испраќа инструкции, „гледај горе, погледни, погледни ги во очи“… Но, моето не нудистичко, ненавикнато око ги отфрла командите и по правило гледа надолу и мери кој што има – пишува тој .

Нудистите биле, пишува тој, главно постари луѓе, на возраст од педесет и шеесет години , кои „нашле внатрешен мир, Зен“.

Оние кои се сплотени со природата воопшто не реагираат на светот и погледите околу нив, иако, морам да забележам, со телата кои се одамна совладани од тежината на земјата, сè што може да виси всушност виси“, тој. додава.

Малку шокиран, авторот им предложил на администраторите на групата да направат список со нудистичките плажи во Грција, бидејќи „можеби некому ќе му треба“.

„Убаво е да се поврзеш со природата“
Неговата тогашна објава привлече големо внимание кај членовите на групата и предизвика дебата меѓу поборниците на нудизмот и оние на кои им е поудобно да се капат и сончаат во костим за капење. Неговото искуство, сепак, некои потсети на филмот „Убавината на порокот“.

– Си заминувам следната година. Чекав да поминам педесет!“, „Чувството е… Ослободувачко. Навистина убаво. Мислам дека самодовербата нема никаква врска со тоа, но воспитувањето од средната класа сигурно има.“, „Или ќе зјапам во некого, или ќе имам чувство дека сите ме гледаат“, „Јас престанав да одам со моите родители кога влегов во моите тинејџерски години.

Имав свое друштво и се срамев од се, вклучително и од тоа што моите родители беа нудисти. Нудизмот е состојба на умот, нема никаква врска со голотијата. Убаво е да се поврзете со природата“, „Овие луѓе сакаат да се опуштат и да уживаат, да не бидат атракција и да се чувствуваат лошо затоа што луѓето со спротивни ставови не можат да ги разберат“, како и „тие не се нудистички изложбени експонати и тие не служат да бидат гледани од нас, тие се сончаат како што сакаат, како што ние се сончаме дотерани“.

Во прилог на овој тип на „егзибиционизам“ како што некои го карактеризираат нудизмот, оди заклучокот на еден од членовите на групата.

-Верувајте ми, кога првпат ќе се капете голи и ќе се најдете на нудистичка плажа, ќе се чувствувате лошо што сте во костим за капење.