Прераната ејакулација погодува околу 30 проценти од мажите, обично помлади и со помало сексуално искуство.

Причините се претежно од психолошка природа – од недостаток на самодоверба до состојба на прекумерна возбуда. Иако повеќето жени тоа не го сметаат за непремостлива пречка во нивниот сексуален живот, повеќето ќе се пожалат ако нивниот партнер мисли дека тоа не е важен фактор – односно не му е грижа, бидејќи е среќен таков каков што е.

Порталот Elite Daily им носи вистински приказни на читателите за нивните сексуални искуства со мажи кои ги доживуваат како најлоши љубовници во нивните животи:

Мислеше дека е најдобриот љубовник на светот
Се забавував со него некое време, состаноците беа духовити и интересни, многу ми се допадна и некако очекував дека нашиот секс ќе биде фантастичен. Првиот пат не беше ништо, па што сега, но се чинеше дека секој пат стануваше се полошо и полошо. Тоа би траело 30 секунди, по што тој се вртел и шмркал. Најлошото беше што беше целосно задоволен со себе и очигледно тотално незаинтересиран да ме задоволи. Му дадов сигнали, зборував на темата, но тој целосно ме игнорираше. Решив да направам нешто: Додека тој лежеше и уживаше, ги скинав кориците и почнав да мастурбирам. Не се грижев толку за оргазмот, туку за тоа да му покажам што прави, односно не направил. После тоа станав, се облеков и отидов дома, а тој ме гледаше зачудено. Не зборував повеќе со него. Можам да му простам на човек што заврши прерано,

А сепак останав со него
Бевме во врска два месеци и секоја наша секс сесија не траеше во просек подолго од три минути. Уште полоша беше ситуацијата со оралниот секс, ако го задоволив тој траеше од 6 до максимум 30 секунди. Исто така, тој не можеше да се пофали со големината на „алатот“, што го влоши сексот. И денес не ми е јасно зошто останав со него два месеци, искрено мислам дека ме импресионираше тоа што оралниот секс траеше толку кратко – односно го сметав за моја заслуга.

Секогаш има прв пат
Сум слушнал од пријатели за момци кои завршиле пред да се загреат, но јас никогаш не сум го доживеала тоа. До едно време… Беше секси, згоден и знаеше зборови, па мислев дека ќе „знае во кревет“. Како предигра почнав со орален секс. Доживеа оргазам без тој да ме допре и веднаш потоа заспа. Не го видов повторно.

И немаше секс…
Се договорив со еден дечко да се видиме во неговиот стан, а сексуалната хемија меѓу нас беше очигледна. Почнавме да се бакнуваме и да пипкаме по ѕидот и брзо се преселивме на каучот. Се триевме еден со друг, па вкупно пет пати се триеше и направи толку потези и заврши. Немаше вистински секс. Ние не бевме тинејџери.

Паузи подолго од секс
Тоа се случи минатиот викенд и тоа беше нашиот прв секс. Предиграта траеше долго и навистина вклучуваше се, а кога стигнавме до секс, тоа беше катастрофа. Го ставил и го извадил за точно 20 секунди. Тоа го повтори веројатно 100 пати, бидејќи внатре беше „премногу блиску“. Сакав да полудам. Мислам, добро, нека заврши брзо, вториот пат ќе биде подолг, но не… Мислам, дали подобро разбирам како функционира пенисот отколку неговиот сопственик? На крајот, вагината ми изгоре и ме болеше толку многу, беше сува и иритирана. Не само што не бев задоволен, туку завршив со болки, пренесува Србијаданас.