Нашата врска беше заснована на авантура и забава додека го истражувавме светот, а потоа добивме деца…

Родителите обично посветуваат голем дел од своето време на своите деца и го чекаат моментот кога ќе можат целосно да им се посветат за време на годишниот одмор. Сепак, родителите исто така би имале корист од некое време сами.

Многу родители не се одлучуваат лесно за ништо без деца. Ова вклучува, пред сè, одмор. За многумина тоа е последното нешто што би го направиле без деца. И навистина, многумина ќе советуваат дека одморите треба да се поминат со деца. Но, што ако можете да земете уште една недела од годината и да ја поминете само со вашиот партнер?

Една мајка, Џенифер Ноулс, раскажа за Business Insider како таа и нејзиниот сопруг решиле да патуваат без деца по 12 години. „Пред да имаме деца, јас и мојот сопруг патувавме, и за работа и за забава. Нашите авантури вклучуваа јавање слонови во Тајланд, пазарење на локалните пазари во Хонг Конг и уживање во свежи кроасани во Париз.

Нашата врска се засноваше на авантура и забава додека го истражувавме светот, а потоа добивме деца. Речиси преку ноќ, нашите претходни животи престанаа додека влеговме во светот на грчеви, исцрпеност и пелени. Три деца и 20 години брак подоцна, секојдневието е решено. Поминаа безгрижните денови на авантура. Наместо тоа, деновите се состоеја од возење на децата наоколу, договарање состаноци и бескрајни задолженија“.

Сакав да побегнам

„Се фатив себеси како беспотребно викам, потајно сакајќи да избегам, фрустриран од моите секојдневни околности. Животот стагнира. Ги ставив туѓите потреби пред моите, а се запоставив себеси. Мојот сопруг и јас заборавивме како е да се биде „ние“. Решивме да одиме на вистински одмор – без деца.

Тоа беше прв пат по 12 години да направиме нешто вакво. Кога ги резервирав моите билети за Мексико, бев исполнет со загриженост, но сепак возбуден да одам. Се чувствував виновна кога патувам без деца, но знаев дека тоа му е потребно на нашиот брак. Тоа ми требаше.

Додека ги пакував куферите, почувствував мака на мајчинска вина. Иако моите љубезни родители имаа намера да чуваат деца, јас бев загрижен. Што ако се случи нешто? Дали навистина треба да заминеме? Можевме да ги земеме со нас“.

Отидовме во хотел само за возрасни

„И покрај мојата вина, сепак заминавме. Кога пристигнавме во одморалиштето само за возрасни во Канкун, персоналот не пречека со коктели и топли насмевки. Гостите изгледаа среќно, се смееја и се забавуваа без деца на повидок.

Во наредните денови денот го започнавме со услуга во соба и утринска јога, а потоа прошетка на плажа. Големата одлука беше што и каде да јадете и дали да седите покрај базенот или океанот. Уживавме меѓусебно и исчезнаа сите досадни нервози еден кон друг.

Дали навистина беше можно да правиме што сакаме? Не моравме да ги храниме децата, да ги возиме наоколу, да се грижиме за времето поминато на екранот, да организираме состаноци за играње – ништо од секојдневните работи за родителство. Заборавив како е да си јас“.

Нашата врска беше посилна кога се вративме

„Кога се вративме дома, се чувствував како помудра и подобра верзија од себе пред децата. Врската ни беше посилна и бевме посреќни. Децата веднаш го забележале тоа. „Мамо, изгледаш поубаво“, ми рече најстарата. Оттогаш, помалку викам, подобро се грижам за себе и повеќе и давам приоритет на нашата врска.

Сега кога сум фрустриран, земам длабок здив и го менувам мојот начин на размислување за да се сетам на чувството на топлото мексиканско сонце што сјае додека моите прсти се виткаат во песокот. И без разлика со каков предизвик се соочувам, ги исполнувам мислите со благодарност.

Како што велат стјуардесите, прво ставете ја сопствената маска за кислород пред да им помогнете на вашите деца. Нашето патување во Мексико ме потсети дека прво мора да се грижиме за себе за да се грижиме за другите. И веќе го планирам нашето следно патување“.