Неверојатна животна приказна.

Јелена Јовановиќ Жигон е родена на 3 ноември 1933 година во Белград. По улогата на Жикина имаше голем број ангажмани во домашни филмови и ТВ серии, но изгледа остана миленичка на публиката како Јелена Тодоровиќ.

Јелена беше во брак со актерот Стив Зигон до неговата смрт во 2005 година, а со него ги има ќерката Ивана, исто така актерка, и синот Никола, сликар.

Инаку, Јелена Жигон беше внука на Митар Мартиновиќ, кој беше црногорски дивизиски офицер, подоцна дивизиски генерал на ЈНА и премиер на Кралството Црна Гора.

Познатата српска актерка Јелена Жигон почина на 85-годишна возраст во болницата во Белград, каде што живееше.

Жигон имала богата кариера, а во 2015 година доживеала голема траума кога додека била сама во куќата била нападната и малтретирана од провалник.

„Беше многу силен, но помлад човек. Ме туркаше и малтретираше, ме држеше за врат и постојано ми велеше: „Во ред е Јелена, нема да те убијам“.

Како што откри актерката, тој од неа го побарал сето злато што го има во куќата.

„Не можев да му одговорам бидејќи ме пригуши, па почна да провалува по фиоки. Му ги извади паричниците од масата, некои пари што ги имам“, рекла тогаш Јелена Жигон.

Во текот на својата богата кариера имаше бројни забележителни улоги во домашни серии и филмови, а една од најзабележителните е улогата на Јелена Тодоровиќ во „Жиканова династија“.

Освен по ова, ќе ја паметиме и по многуте истакнати хит улоги во југословенската и српската кинематографија.

Ја паметиме и по улогите во филмовите „Првиот граѓанин на еден мал град“ (1961), „Авантуристот на портата“ (1961), „Преместување“ (1962), „Време е да се проба љубовта“ ( 1980), „Love Loves Your Head“. не губи „(1981),“ Оди кај мене, дојди кај мене „(1983),“ Каков дедо таков внук „(1983),“ Што се случува кога љубовта е роден „(1984),“ династија Зика“ (1985), „Втората династија Зика“ (1986), „Луди години“ (1988), „Каде плови овој брод“ (1999) и многу други.

Во далечната Австралија снимила два филма „Ветената жена“ и „Човекот за прикажување на слики“ со голем успех.

Таа е и лауреат на наградата на публиката „Златен прстен“ за најдобра актерка во 1961 година, како и на плакетите на Југословенската кинотека за нејзиниот исклучителен придонес во нашиот филм во 2006 година.

Во зенитот на нејзиниот живот и успешна кариера неодамна, во март, на меѓународниот форум Златен витез во Русија, ја доби наградата за животно дело во областа на филмот именувана по режисерот Сергеј Бондарчук – како највисоко признание доделено на овој фестивал.

Љубовен живот

Смирена и мирна, Јелена отсекогаш важела за вистинска дама и на прво место го ставала своето семејство. Нејзината ќерка Ивана во своите мемоари ја опишала последната ноќ покрај креветот на нејзиниот татко Стив, а нивната емотивна блискост најдобро се чувствува таму.

„Стева ја помина последната ноќ заедно дома, тој, мама, јас и кучето Бимбо, лежеше пред неговите нозе неподвижен, понеподвижен од Стив, а јас цела ноќ му пеев на татко ми за денот на победата над фашизмот и особено Булат Окуџава. Тоа утро. Не забележав дека се опоравив и дека веќе ја немам треската што ме следеше последните два месеци. Почувствував само една чудна работа“, напиша Ивана Жигон во своите мемоари.

Стево Жигон и Јелена Јовановиќ се запознале во 1950 година, кога таа имала 17, а тој 24. Сочувството избувна на прв поглед, а љубовта се роди лесно. Стева ја привлече Јелена, а подоцна ја освои со својот шарм и уникатност. Кога дошло време да ги запознае нејзиниот татко и мајка, тој дошол во домот на родителите на Јелена со виолина која претходно му го спасила животот.

Имено, додека бил во логорот, Стево свирел во оркестарот, а зимата криејќи се под затворот носел друго одело – свечено, оркестарско. Смртоносно заљубен во Јелена, мислел дека виолината може повторно да му го спаси животот, па во куќата на нејзините родители дошол како музичар, бидејќи изминатава година анонимно и испратил десетици љубовни писма на нејзината адреса. Анонимни, бидејќи во тоа време постоеше опасност да се осуди околината доколку асистентот отворено изрази љубов кон ученикот.

Се заљубив во Стив на 17 години на Академијата, каде што работеше како асистент“, се присети Јелена на романсата.

error: Content is protected !!