Која е дамата која го имаше почесното место на свадбата на јорданската принцеза Иман пред неколку дена?

Пред неколку дена, ќерката на кралот Абдула Втори и кралицата Ранија, млада и обожавана низ нејзината земја, принцезата Иман од Јордан, се омажи за њујоршкиот богаташ Џамил Александар Термиотис .

Луксузната венчавка ги собра јорданското кралско семејство, политичката елита и самиот крем на тамошното општество, а посебно место на прославата имаше помалку познатиот член на семејството – бабата на Иман и некогаш најомилената личност во палатата.

Облечена во зелена јакна и сино здолниште, таа го зазеде централното место и е првиот ред на сите групни свадбени фотографии.

Таа беше и меѓу омилените гости на традиционалниот собир пред свадбата, верзија на моминската вечер, кога носеше етнички син фустан и кога нејзината снаа кралицата Ранија срдечно ја прегрна неколку пати.
Која е принцезата Мун?

Покојниот јордански крал Хусеин се оженил четири пати и важел за вистински заводник, а една од неговите најомилени сопруги била принцезата Муна ал Хусеин. Меѓу другото, жителите на Јордан ја ценеа и затоа што по разводот со него остана во Аман, иако е родена и израсната во Велика Британија.

Принцезата Мун е родена како Антоанета Аврил Гардинер во Челмондистон, Сафолк, Англија во 1941 година. Бидејќи нејзиниот татко, Волтер Гардинер, со кого го делеше прекарот Тони, бил потполковник во армијата, таа многу патувала како дете и се школувала во Куала Лумпур.

Таа се истакна во многу работи, а интересно е што особен успех постигна и во хокејот.

Тони Гардинер го запозна Хусеин од Јордан на сетот на филмот „Лоренс од Арабија“ , каде што беше асистент и секретарка.

Кралот на Јордан и дал дозвола на својата војска да учествува во снимањето на филмот, па кралското семејство повремено се појавувало на снимањето за да види како оди работата. Сепак, според некои извори, Хусеин и Тони се познавале од порано, бидејќи нејзиниот татко работел како воен консултант во Јордан.

Како што беше напишано, штом Хусеин го виде Гардинер, тој беше решен дека таа ќе стане негова втора сопруга . Пред тоа, тој беше во брак две години со Дина бинт Абдул-Хамид , па беше слободен како птица на гранка. Сепак, имаше еден проблем – неуставно беше кралот да се ожени со некој од друга вера.

Набргу потоа, таа му рекла „да“ и парот се венчал во Аман на 25 мај 1961 година.

Тони Гардинер премина од христијанство во ислам и стана принцеза Мун , иако имаше гласини дека таа всушност никогаш не преминала во друга религија.

Веќе следната година, во 1962 година, тие го добија синот Абдула, денешниот крал на Јордан , потоа во 1963 година, синот Фајсал , а потоа во 1968 година, близнаците Ајша и Зеин .

Сепак, тие не беа предодредени – тие се разведоа веќе во декември 1971 година, а додека кралот продолжи со својот плејбој живот, Муна остана посветена на семејството. На општо задоволство на тамошната јавност, таа не се врати во својата татковина, во Англија, туку остана во Аман и продолжи да живее како принцеза Муна.

Принцезата Муна, која беше разведена од кралот Хусеин, го задржува старателството над нивните четири деца и ѝ беше доделена палатата Хумар, 15 милји западно од Аман – според написот на Њујорк Тајмс од тој период.

Наведено е и дека нејзините два сина ќе се вратат во приватното училиште во кое учат во Британија.

Денес ретко се појавува во јавноста, најмногу на хуманитарни настани, а најчесто во друштво на синот Абдула и снаата Ранија.