Легендарната актерка почина во Америка на 65-годишна возраст по тешко боледување

Познатата филмска и телевизиска актерка Мира Фурлан почина на 65-годишна возраст од компликации предизвикани од вирусот Западен Нил.

Фурлан глумел во бројни југословенски филмови.

Во текот на 1990-тите и во првата деценија на 21 век, кариерата ја продолжи во САД, каде меѓу другото глумеше во познатите ТВ серии Вавилон 5 и Изгубените.

-Кревка и силна, исклучително чувствителна и во исто време храбра жена – вели Рајко Грлиќ, хрватски режисер за Би-Би-Си на српски.

Имаше одлична кариера и живот кој покрај сето тоа воопшто не ја галеше. Таа беше и ќе остане засекогаш – вистинска хероина – истакнува режисерот.

Работеше со Мира Фурлан на филмовите „За среќа е потребно три“ и „Во вилиците на животот“.

Зад неа стојат бројни филмски и сериски продукции.
class=”embed-responsive” data-socialembed=”instagram”>

error: Content is protected !!