Драган Николиќ (48) од Врбовац кај Блац ја пронашол жената на својот живот во Албанија, а кога стигнал дома со саканата Ханија (44), ги дочекал изненадување – свадбена веселба организирана од жителите на тоа село!

Претседателката на месната заедница Врбовац, Латинка Павловиќ, вели дека на прославата во селската училишна соба младенците биле пречекани на нозе со громогласен аплауз, а потоа и ручек со музика.

– Драган заслужи да биде толку среќен! Во селото нема никој свој. Неговите родители умреле рано, а потоа неговиот брат починал релативно млад. Дечкото е чесен и вреден. Тој работи од утро до вечер за да ја обезбеди својата егзистенција. Не чека ништо да му падне од небо. Има трактор, работи земја, сади градина, бере печурки, прави се за да живее – вели Латина.

Врбовац е мало село, има 60 домаќинства и 120 жители, но во организацијата на венчавката учествувале сите што можеле, додава Латинка, така што на прославата имало педесетина мештани, а таму биле и далечните роднини на Драган. Сите што дојдоа им донесоа подарок на младенците – пари, постелнина или други работи.

– Со една жена одевме од куќа до куќа во селото и собиравме пари за да купиме се што ни треба. Жените од селото сами подготвија нешто, скали, кифлички, пита, а потоа сето тоа убаво го послуживме и беше вистинска прослава, со музика… Сите бевме среќни за Драган, како да се венчавме со некој од нашите сопствени деца – опишува таа латино девојче.

За деветте години што живее во Врбовац, тоа беше нејзината прва свадба во селото.

– На мештаните им ветив дека секоја идна снаа, без разлика од каде доаѓа, дали од Албанија, Ниш, Белград, Лесковац, ќе ја пречекаме на ист начин – на заедничка свадбена веселба. Во јуни сите ќе славиме 60 години од бракот на најстариот брачен пар во селото, бидејќи не е мала работа да се види такво нешто – додава тој, пренесува Информер.

За селски веселби реновираа една од просториите под покривот на селското училиште.

– Училиштето е старо, изградено е во 1954 година и кровот е урнат, таванот паднал, останал само надворешниот ѕид. Организирав луѓе да го поправат и сега имаме просторија во која можат да се соберат од 100 до 150 луѓе. Немавме многу пари, па беше многу бавно, но успеавме. Таму на зимските деца им поделивме новогодишни пакетчиња кои ги обезбедив од спонзори од странство. Нашето село има само 120 жители, но има и млади луѓе и 17 деца, а сите деца добија пакетчиња – нагласува латиницата.

Таа додаде дека со сите сили се бори со мештаните да ги подобри условите за живот во Врбовац и да ги задржи младите во селото, па пред три години успеале повторно да го отворат четирикласното училиште кое не работело 21 година. Училиштето има двајца ученици.