Како што може да се види на видеото, жената тврди дека го излечила грлото на нејзината ќерка користејќи совети од TikTok

На социјалната мрежа TikTok кружи многу опасен тренд на лекување на грлото со помош на сок од компир. Иако едно видео кое се обиколи, тврди дека за многу кратко време лекува болки во грлото и симптоми на настинка, експертите имаат поинакво мислење.

Имено, лекарите предупредуваат дека се работи за непрофесионален трик кој може да ви нанесе повеќе штета отколку корист.

Како што може да се види на видеото, жената наведува дека го излечила грлото на својата ќерка користејќи ги советите од TikTok, пренесува Daily Mail.

Блогерката и авторка Али Казаза им тврдела на своите 12.200 следбеници на ТикТок дека го излекувала „суперлошиот стрептокок“ на нејзината 14-годишна ќерка хомеопатски. Видеото достигна стотици илјади прегледи пред да биде избришано.

Како што рекла, успеала со помош на сок од компир и сè исчезнало за само два часа . Сепак, експертите и лекарите брзо се огласија и одговорија со нови снимки и совети.

Еден од нив е д-р Иди Мугал, познат како Д-р Иџ на ТикТок, кој ги предупреди луѓето да не го користат оваа. Рече дека тоа е „едно од најопасните видеа “ што некогаш ги видел.

Во видеото тој предупреди:

„Немојте да го лечите вашето дете со сок од компир ако има тешки симптоми. Дури и ако се чини дека сокот од компир ја ублажува болката во грлото, ублажувањето на симптомите не значи дека бактериската инфекција е излечена“, рече д-р ИДЗ и предупреди. луѓето да избегнуваат совети од непрофесионалци.

Патем, стрептокок грлото е предизвикано од бактеријата стрептокока и може да биде многу заразна.

Често се шири преку близок контакт и има симптоми слични на грип – болки во грлото, болки во телото, треска, зголемени лимфни јазли.

Не земањето антибиотици дозволува бактериите да се шират на други делови од телото и може да предизвика низа компликации, вклучувајќи акутна ревматска треска и шарлах.

Внимавајте кому му верувате и секогаш, но секогаш консултирајте се со вашиот лекар по избор, советуваат експертите.

error: Content is protected !!