Во поголемиот дел денеска ќе биде облачно и посвежо, на места можен е преоден дожд. Над југ и исток од регионот ќе има поголема облачност со можни врнежи од дожд, а потоа до сабота ќе следи сончево и топло време. Марко Чубрило, метеоролог, очекува сабота да биде понестабилна со врнежи, а во најновата прогноза најавува дека од недела навечер ќе има посилно влошување и позабележително заладување.

Почетокот на следната недела ќе биде многу ветровито и релативно студено со врнежи, а на планините ќе паѓа снег и постои можност за доцен мраз околу 29 март. Почетокот на април засега изгледа кул со чести врнежи, вели метеорологот.

Од среда до сабота ќе биде суво и топло дневни максимални +14 до +20, а околу петок локално до +23 Целзиусови степени – вели Марко Чубрило.

Според него, сабота носи помалку освежување и понестабилно време со појава на повремен дожд или грмежи.

Малку ќе освежи со максимални +12 до +19 Целзиусови степени, додека ветерот ќе дува превремено во западен правец.

Од недела навечер посилно влошување

Вториот ден од викендот, предвидува Чубрило, најпрвин ќе биде сончево, но попладне и навечер времето ќе се влоши со врнежи од дожд и грмежи. Тоа влошување ќе биде последица на спуштањето на силниот, студен фронт над Скандинавија кон Алпите, додека секундарен циклон ќе почне да се развива над Јадранот.

-Поради тоа во понеделник навечер и понеделник во текот на денот може да следи посилно влошување, но и позабележително заладување со врнежи од дожд, врнежи, силен и многу засилен северозападен ветер, додека на планините над 800 метри ќе биде можен снег. нивото на морето. Во понеделник дневниот максимум би можел да се движи од +4 до +12 Целзиусови степени – најави метеорологот.

Марко Чубрило вели дека пресметките сега се со поголема сигурност во однос на понеделник, во насока на посилно заладување.

– Доколку навистина се случат тие симулации, постои голема опасност од доцен мраз некаде околу 29 март. Самиот крај на март и почетокот на април засега делуваат сосема свежо со чести врнежи – заклучува тој.

error: Content is protected !!