Сите романтични филмови главно имаат ист крај, насмеана невеста во прекрасна бела венчаница со букет цвеќе во рака и совршен маж до неа. Но, што се случува по свадбата и како успеваат да ја реализираат онаа популарна изрека од бајката „и живееле среќно до крајот на животот“? На ова прашање се обиде да одговори Олга, жена која е во брак 12 години. Таа вели дека нејзиниот брак не се разликува многу од другите бракови.

– Животот ми беше исполнет со љубов, романса, страст, но и страдање. Имаше моменти на борба, несогласување и недоразбирање. Се повредивме еден со друг, а во еден момент дури бев подготвена да заминам “, рече таа. Сепак, таа се уште е во брак, и е подготвена да ги сподели со нас сите заклучоци до кои дошла во тој долг период.
Моите заклучоци:

1. Страста ќе исчезне

О, да, страста поминува. Се сеќавате на тие први месеци со партнерот, на тоа чувство на лудило и „не можам ни минута без тебе“. Пораката „Ми недостигаш“, а се видовте пред половина час. Тие луди емоции, опсесии, солзи… Ќе исчезнат, но љубовта останува, таа е искрена, чиста и цврста. Врската треба да биде таква да се чувствуваме добро во неа и што е најважно да биде стабилна (што не значи досадно). Без хистерија, нервозни испади, скршени чинии и непроспиени ноќи минати во плачење. Секој ден кога ќе се вратите од работа, дома треба да ве чека балон од топлина, љубов и разбирање.

2. Брачниот живот не е секогаш полн со среќа

„Среќен до крајот на животот“ само крие дека во бракот може да има болести, лоши чувства, досада, гнев и навреди. Секогаш ќе има непријатни моменти и тешкотии, но најважното прашање е колку парот ќе го трпи ова и дали ќе најде начини да го сведе сето тоа на минимум.

„Успеав“, рече Олга.

3. Паровите треба да бидат на иста социјална скала

Пепелашка и нејзиниот принц не се ништо повеќе од бајка. Романтични клишеа за кои сонувале девојки кои се премногу мали за да знаат што навистина носи реалноста. Олга смета дека бракот на парови кои не се на исто општествено скалило најчесто завршува со развод. Љубовта ги обединува луѓето, но кога ќе помине тој изворен ентузијазам и занес, на површина ќе излезат разликите како различни менталитети, ставови кон животот, парите и децата и нема да бидете среќни.

4. Треба да се развиваат заедно

Факт е дека сите ние одвреме-навреме се менуваме и се развиваме. Ако мажот и жената не го сторат тоа приближно во исто време, постои можност бракот да не опстане. Не го спречувајте вашиот партнер да се развива (без разлика дали е деловен или друг) и не престанувајте да работите на себе и да сакате повеќе.

5. Мора да се прифаќате еден со друг

И на подлабоко ниво. Можеби навиките на вашиот партнер ве нервираат, а можеби не се согласувате со нешто што тој го прави и имате различни ставови за некои работи. Но, на подлабоко ниво, мора да го прифатите со сите негови маани и понекогаш иритирачки навики. Мора да му дозволите навистина да биде тоа што е. Секако, можете да го поттикнете да промени некои работи, но тоа треба да биде опција, а не команда.

6. Жената не треба да се става на друго место, зад сопругот и децата

– Прво наоѓам време за себе, а потоа за сопругот и децата – вели Олга. Тој додава дека жената, која жртвува се за доброто на својот сопруг, на крајот станува незадоволна и огорчена.

Не можете само да живеете според туѓите желби и потреби. Бракот не треба да биде пречка, а вие сепак треба да останете жена полна со живот, самостојна и интересна.

7. Не живејте во илузии

-Последниве неколку години живеам по овој принцип, а тоа е дека не се плашам дека мојот сопруг ќе ме остави, бидејќи има право да ја најде својата вистинска среќа (иако тоа може да значи дека нема да остане со јас). Тоа е нормално. И јас имам право да го најдам она што е најдобро за мене. Време е да ги извадите розовите очила и да сфатите дека човек може да си замине во секое време. Тоа не значи дека ќе се оствари, но изјавите „секогаш ќе биде покрај мене, без разлика на се“, смета Олга, не се реални.

8. И двајцата можете да имате свои интереси и желби

Секој има право да одвои време за себе.

– Моето време вклучува јога, читање и неколку кратки патувања, само да се одморам и да размислувам за нештата. За тоа време маж ми се дружи со пријателите, а понекогаш и ги посетува, па го нема на неколку дена. Не се сомневам во него, па не му давам хистерични испади. Задоволни сме и среќни од овој договор, бидејќи сме рамноправни – вели тој.

9. Размислете за домашно милениче

Домашно милениче ќе ви го разубави животот на безброј нивоа.

Тие се извор на бескрајна радост, а ќе ви го разубават животот на повеќе нивоа. И уште повеќе ќе ве зближи.

10. Слични темпераменти се многу пожелни

Ако едниот партнер ги прави сите работи, додека на другиот му е тешко да мрда со прст, постои шанса бракот да не трае. Дури и ако можете брзо да ги решите малите кавги, па затоа имате среќен заеднички живот со некој кој не е како вас, ако имате сосема поинаков темперамент, порано или подоцна некој ќе се дружи.

11. Страсниот секс не е најважен

По 12 години брак, страсниот секс нема да биде вообичаен како порано. Всушност, работите се смируваат по околу три години. За да ги задржите силните чувства и желбата за партнер по многу години, мора да имате многу силни емоции кон него. Запомнете дека во нормална врска, исполнета со љубов, дури и сексот може да падне во втор план. Тоа веќе не е најважно и тоа не е проблем. Секако, тоа не значи дека тој не постои и дека не треба одвреме-навреме да ја разгорувате старата страст.

12. Одлуките треба да ги носите заедно

Ова се однесува на оние големи одлуки кои влијаат на вашиот живот. На пример, како да воспитувате дете, каде да одите на одмор, дали ви треба нов автомобил… Најважното нешто што може да ви помогне да имате долг и среќен брак е желбата за компромис, да се слушате и да одвоите време само за себе.

Семејниот живот е комбинација од љубов, доверба, взаемна поддршка, трпение и волја.

Дали се согласувате со Олга оставете ни коментар!

error: Content is protected !!