Кобната вечер Емил се враќал од роденден во Зрењанин.

Емил Б.(23) од Српски Итебеј загинал во саботата на патот Житиште-Торак околу 21 часот и 30 минути со својот мотоцикл Кавасаки, а на него била и неговата девојка С.С.(17). Во директен судир на нив налетал возачот на автомобилот шкода суперб Б.Б., кој бил уапсен од полицијата на Зрењанин.

Несреќниот Емил починал на лице место, а С.С е во критична состојба со тешки повреди во новосадскиот клинички центар во Војводина.

Како што се сомневаат, сообраќајната незгода се случила кога возачот на Шкода Суперб се обидувал да го заобиколи камионот и излетал да го пречека моторциклот управуван од Емил Б. директно налетал на несреќниот млад човек и неговата девојка С.С. која седела зад него. .

-Од здобиените повреди возачот на мотоциклот починал на лице место, додека девојката која била сопатничка на мотоциклот се здобила со тешки повреди опасни по живот. На Б.Б му е одредена мерка притвор до 48 часа, а со кривична пријава ќе биде изведен во Основното јавно обвинителство Зрењанин, соопшти зрењанинската полиција.

Според зборовите на добрата пријателка и школска другарка на Емил, Перица Редаи, Емил кобната вечер се враќал од роденден во Зрењанин, со својата девојка која се уште е во бент.

За Информер вели дека Емил бил исклучителен човек и пријател, за кој сите имаат само пофални зборови.

– Никогаш нема да го заборавам мојот школски другар и добар пријател. Има многу убави денови и пријателства зад нас.. Пријателе, патувај со ангелите. Збогум вечно момче – вели Перица видно потресен од загубата на другарот.

Во тажна исповед вели дека Емил зад себе ги оставил четиригодишниот син, мајката и братот.

– Наскоро ќе наполнеше 24 години, роденденот му е на 18 мај, но за жал не успеа. Мојот пријател го загуби татко му кога имаше само 3 години. Го загуби и очувот пред 7 години. Тој пред половина година се разведе од сопругата Кристина со која го има синот Јован. После тоа живеел со мајка му и брат му во нивната куќа – вели соговорникот и додава:

– Имаше весела диспозиција, Емил сакаше друштво, но и мотори, на кои беше одличен познавач и голем обожавател. Беше познат и како исклучително трудољубив работник кој немаше проблем да прифати разни видови на работни места – вели Перица.

Според него, Емил правел се и сешто во селото, не му било ниту тешко ниту проблем.

– Ќе го паметам како вредно и весело момче кое имаше енергија и ентузијазам за живот и работа. Имаше исклучителни човечки квалитети. Ентузијаст по природа, сакаше и мотоцикли. Тажна судбина е што загина на мотор – вели во трогателна изјава пријателот на Емил.

Тие се борат за нејзиниот живот

СС-девојката која во моментот на несреќата била на совозачкото седиште има тешки повреди опасни по живот.

– Се здобила со скршеници на подлактицата, бедрената коска и карлицата. Лекарите се обидуваат да и ја спасат раката – вели Перица Редаи.