Кога болеста, депресијата, зависноста ќе завладеат, парите не помагаат!

Семејството Гети е едно од најбогатите семејства на планетата, а нивната историја датира од 18 век, кога оваа династија со шкотско-ирско потекло го започнала својот издигнување на врвот. Кон крајот на 19 век влегле во нафтената индустрија, а во годините што следат акумулирале огромно, практично неисцрпно богатство, кое и денес го има во семејството, но со парите дојде и проклетството …

Смртта, трагедиите и уништувањата го следат семејството Гети на секој чекор, па не е ни чудо што зборот „ клетва “ е тесно поврзан со нив. Минатата година легендата за нивната лоша среќа беше оживеана кога Џон Гилберт Гети беше пронајден мртов во луксузниот хотел „Ема“ во центарот на Сан Антонио. Пензионираните детективи истакнаа дека деталите за неговата смрт биле „ закопани“ многу брзо, а семејството и надлежните се погрижиле јавноста да не знае ништо за ова освен основните факти.

Џон Гилберт беше внук на нафтениот магнат Џон Пол Гети и наследник на богатство од 5 милијарди долари, а почина на 52-годишна возраст, само два месеци по смртта на неговата мајка и пет години по болната смрт на неговиот постар брат Андреј. Ендрју Гети беше пронајден мртов на 31 март 2015 година во неговата куќа во Бурли Хилс, а беше пронајден од неговата поранешна девојка. Како причина за смртта се наведуваат срцеви заболувања и употреба на лекови.

Патем, Ендрју помина скоро 15 години од својот живот работејќи на хорор филмот „Evil in Me“ , кој беше објавен по неговата смрт. Главниот јунак во филмот брутално ги убива сите што ги сака, а семеен пријател истакна дека реализацијата е заснована на „ моќни, болни, изопачени соништа“ кои Ендру ги имал како момче.

Како сето тоа започна?

Покрај Ајви, Џон Пол Гети имал повеќе од 40 потомци, од кои сите се негови правнуци… Меѓу другите, има и некои препознатливи имиња од светот на шоу-бизнисот: Аугуст Гети (26), холивудски ѕвезден стилист, музичарката Изабел Гети (25), дизајнерката Наталија Гети …

Презимето Гети го претвори во тоа што е денес, некогаш беше најбогатиот човек на светот, а почина во 1976 година, оставајќи зад себе нефункционално семејство оптоварено со проблеми со киднапирања, предозирање, недозволен бизнис и бројни интимни скандали. Се вели дека бил скржав, ладен човек кој се оженил пет пати и имал пет сина кои ги добил со четири различни жени.

Неговиот најмлад син Тимоти починал од тумор на мозокот кога имал само 12 години. Неговиот најстар син Џорџ се избодел со вилушка додека бил под дејство алкохол. Вториот син , Џон Пол Гети II, станал зависник , исто како и неговата втора сопруга Талита, која починала од предозирање. Неговиот син, 16-годишниот Џон Пол Трети, бил киднапиран во 1973 година од италијански мафијаши кои му отсекле дел од увото и му испратиле на дедо му откуп од 2,2 милиони долари, што тој првично го одбил .

Иако на крајот беше ослободен, Џон Пол Гети Трети никогаш не ја надмина оваа траума, завршувајќи како зависник. Во 1981 година доживеал мозочен удар, останувајќи слеп, неподвижен и нем и останал врзан за инвалидска количка до неговата смрт во 2011 година на 54-годишна возраст. Имал само едно дете – Балтазар Гети (45) кој е еден од најуспешните потомци на Гети, заедно со неговиот вујко Марк Гети (60), кој е основач на фотографската агенција Гети Имиџис.

Извор: Стил

error: Content is protected !!