Ова е приказна за девојка која се борела со тешка форма на рак, и симптоми кои може да изгледаат безопасни

Кога Ели Вилкок доживеала ненадејна стомачна болка, претпоставувала дека се работи за инфекција на уринарниот тракт, но се покажало дека е многу полошо од тоа .

Тоа беше првиот симптом што го доживеа оваа дваесет и петгодишна девојка, но вистинската причина беше ракот, кој убива голем број млади луѓе помлади од 50 години.

На Ели, која сега има 27 години, од Питерборо ѝ беше дијагностициран рак на дебелото црево во четврта фаза: најсериозен тип на болест.

Ракот на дебелото црево е трет најчест рак во Велика Британија. Анализата сугерира дека смртните случаи ќе се зголемуваат за 2.500 годишно од сега до 2040-та година, пишува „Daily Mail“.

Во меѓувреме, бројот на луѓе во ОК на кои им е дијагностицирана оваа болест ќе се зголеми за околу една десетина во истиот период. Болеста на менаџерката Ели започнала со „екстремна болка“ во стомакот, класичен симптом на оваа болест.

Меѓутоа, тогаш помислила „ништо од тоа“ и се посомневала дека не е ништо. Но, кога болката се влошила, таа решила да побара помош од својот матичен лекар. Тестовите за инфекција на уринарниот тракт биле негативни, но тестовите на крвта направени во исто време покажале маркери на воспаление.

Ваквите знаци може да укажуваат на рак, но и на други потенцијални болести и состојби. Тогаш на Ели ѝ било закажано на ултразвук, но болката брзо се влошила, поради што била принудена да побара помош преку собата за итни случаи. Таму извршените прегледи откриле непозната маса во долниот дел на стомакот.

Лекарите тогаш се посомневале дека може да се работи за циста на јајниците или некоја друга состојба.

Дури кога беше направена биопсија, беше откриена катастрофалната вистина. Тестовите открија дека болеста се проширила на нејзиниот црн дроб, јајниците и перитонеумот – мембраната што ги држи органите во абдоменот.

Дијагностициран во февруари 2022-ра година, Ели се сеќава дека била во неверување, никогаш не мислејќи дека проблемот може да биде предизвикан од рак на толку млада возраст.

Ели беше подложена на повеќе операции за отстранување на ракот, како и исцрпувачки циклуси на хемотерапија, но во август 2022-ра година ѝ беше кажано дека е без рак.

Експертите се загрижени за мистериозниот пораст на ракот кај помладите возрасни генерално, прашање што се најде во фокусот откако Кејт Мидлтон ја истакна својата шокантна дијагноза минатиот месец.

Главните симптоми на рак на дебелото црево се невообичаени промени во вашите навики за тоалет, како што се полабава столица, дијареа или запек. Почесто или поретко празнење на дебелото црево од вообичаеното, крв во столицата или чувство дека мора да одите во тоалет дури и откако штотуку сте направиле нужда се други симптоми.

Како и Ели, луѓето исто така може да доживеат абдоминална болка или други симптоми како што се надуеност, губење на тежината без обид или замор. Секој што ги доживува овие симптоми три недели или повеќе, се препорачува да разговара со својот општ лекар.

Симптомите на рак на дебелото црево може да бидат предизвикани од други состојби, но важно е да се проверите за да може болеста да се открие што е можно порано.

Cancer Research UK проценува дека над половина (54 проценти) од случаите на рак на дебелото црево во ОК може да се спречат. Некои од факторите на ризик за болеста се исхраната со премалку влакна, јадењето премногу црвено месо и дебелината.

Извор: stil.kurir.rs