По краткотрајно, но силно заладување со врнежи од дожд и снег, од денеска се стабилизираше времето, но времето се уште е ветровито и студено. Се очекува во наредните денови да се стопи, па не очекува вистинско пролетно време.

Слаб до умерен мраз се очекува во петок наутро во северните и западните делови, а во сабота претпладне во другите делови, па затоа е неопходна соодветна мерка за заштита на земјоделските и земјоделските култури.

Утринската температура во петок ќе биде од -3°С до 3°С, а во Скопје околу 3°С, додека максималната дневна температура од 9 до 13 степени, а во Скопје до 12°C.

Во сабота наутро ќе има биде од -5 до 0°С, а во текот на денот од 13 до 17°С околу 15 степени во Скопје. И петок и сабота ќе биде сончево во текот на денот.

Во недела се очекува сончев и вистински пролетен ден, а најтопол ќе биде во наредниот период. Максималната температура ќе се движи до 20 степени.

На почетокот на следната недела над земјава ќе има поголема облачност, па се очекува времето да биде малку постудено, но сепак топло за овој период од годината. Во поголем дел ќе биде променливо облачно, а на места со слаб дожд и грмежи.

Во повеќето предели максималната температура ќе биде околу 15 степени. Така, по актуелното заладување, од викендот температурите повторно ќе бидат претежно над просекот за овој период од годината.

Според досегашните прогнози, не е на повидок дополнително заладување, а последните денови од зимата и првите пролетни денови ќе бидат знак за убаво пролетно време.