Една мајка отишла во Тик Ток за да го сподели неверојатното патување на нејзиниот син додека тој се борел со ретка форма на тумор на мозокот. Роден е како здраво бебе, за после неколку месеци целосно да се менува. Неговата мајка опиша и сподели се во видео на оваа социјална мрежа.

Кога се родил Брет, лекарите го прогласиле за „совршено здрав.“ Но, за неколку месеци, неговата мајка Кристи почнала да се сомнева дека нешто не е во ред.

Но, најнеобичниот дел од ова беше тоа што тогаш тој не плаче и не се потсмева на ништо – само среќно лежеше таму, сподели мајката на TikTok.

„Мојот син тежеше над 12 кг на девет месеци“

Кога Брет почнал да јаде цврсти производи, ја чистел чинијата, а потоа почнувал да плаче за повеќе. Марк и јас ќе треба да ја криеме храната за да не го вознемири, рече Кристи, објаснувајќи дека иако ја изразила својата загриженост кај докторот, била испратена дома.

Црвеното знаме не беше јасно до деветмесечниот преглед на Брет, кога стана јасно дека се здебелил речиси пет килограми за само три месеци. На шест месеци тој тежеше околу 8 кг – но сега беше над 12 кг.

– Беше надвор од табелата за раст… погледот на лицето на педијатарот ми кажа дека нешто навистина не е во ред.
„Откриен е голем тумор во мозокот на моето бебе“

Отприлика во тоа време, Брет почнал да страда од инфантилни грчеви, кои се суптилни напади кои се јавуваат во кластери. Имаше и напади на дисоцијација, каде што „целосно застануваше“ на долги временски периоди, како и геластични напади, каде што звучеше како да се смее.
РЕКЛАМИРАЊЕ

Во тој момент Кристи знаела дека нејзиниот син е тешко болен, па почнала да се залага за дополнителни тестови, очајна да дојде до заклучок. Благодарение на нејзината упорност, конечно беше откриен исклучително редок голем (бениген) тумор во центарот на мозокот на Брет.

Ова беше причина за сите негови напади, како и проблеми со растот и спиењето уште од дете. Веднаш бил однесен на операција за отстранување на поголемиот дел од масата со ласер.
„Моето бебе помина низ ран пубертет поради тумор на мозокот“

Но, се покажа дека тоа не било доволно за да се спречи туморот да направи хаос по здравјето на малиот Брет.

Туморската маса ги притискала хипоталамусот и хипофизата на неговиот мозок – предизвикувајќи тие да ослободуваат огромни количини на тестостерон.

Кога Брет наполнил 10 месеци, неговите хормони биле на ниво на „возрасни“ и тој официјално влегол во „централен (ран) предвремен пубертет“.

– На телото му пораснаа влакна, имаше мирис под пазувите, а гласот му се продлабочи. Без третман, тој ќе порасне во огромно дете, а потоа ќе престане да расте и ќе остане „мал човек“.

За среќа, раниот пубертет на сега двегодишното дете беше прекинат со терапијата – која успеа да го намали нивото на неговите хормони додека туморот не биде целосно отстранет во октомври 2021 година.

– Го фативме пред целосно да помине низ пубертетот и откако му беше отстранет туморот, повеќе не му треба третман – природно ќе помине низ пубертетот подоцна кога ќе дојде време, открила неговата мајка.

Доколку сакате Žena.rs, најчитаниот женски портал во, да ви ги донесе најновите теми од областа на здравјето, модата, совети од најпознатите експерти, возбудливи животни приказни, најновите вести од светот на познатите и филмот – пријавете се за билтенот и очекувајте ги најновите информации во вашата е-пошта од порталот Žena.rs!