Жената открива дека едвај го прифатила сознанието дека нејзиниот сопруг веќе 15 години води двоен живот – со друга жена и семејство.

Експертите ја опишуваат прељубата како голема траума, иако статистиката покажува дека најмал број бракови се разведуваат поради изневерување. Сепак, најголемиот проблем по неверството е враќањето на довербата , што може да биде многу долг процес.

Според бројни психотерапевти, довербата може да се врати по година или две , но и дека има луѓе кои не можат да простат прељуба. Психотерапевтката Ивана Синѓиќ еднаш зборуваше за ова во емисијата „150 минути“ на Прва .

„Секогаш е истата траума и навистина е тешко за луѓето кои дознаваат за измамата. Луѓето можат многу да изгубат тежина, не можат да јадат, а тоа е состојба која бара добар третман, а во некои случаи и лекови . рече таа тогаш.

Сепак, една жена решила во својата исповед да раскаже како дознала дека нејзиниот сопруг води двоен живот веќе 15 години , а совети за донесување одлука добила и од психотерапевт.

“Мојот лажлив сопруг води двоен живот во последните 15 години. Вистината излезе на виделина минатиот месец кога тој објави дека купил стан и дека се иселува. Аферата за која мислев дека е завршена пред повеќе од десет години стана силна и дали сега се вселуваат заедно, пред раѓањето на нивното ново бебе. Јас имам 44 години, а мојот сопруг 46. Бев скршена кога открив дека ме изневерува со колешка, исто како што забременив со нашите втора ќерка пред 14 години“, напиша една жена.

Како што вели, знаела дека има афера која трае две години, а додека сопругот ја молел да останат заедно, таа решила на тоа. Меѓутоа, таа никогаш целосно не му простила и аферата почнала повторно.

„Неговата љубовница, кој сега има 38 години, се раздели со партнерот и е бремена во осмиот месец со дете на мојот сопруг. Не можам да го простам целото изневерување. На моите ќерки, кои сега имаат 17 и 15 години, им кажав за нивниот татко. Чувствував дека треба да знаете зошто не се согласуваме, зошто татко им е толку нерасположен и зошто постојано е на телефон. Нашите ќерки немаат добар однос со него“, напишала жената и открила што барал нејзиниот поранешен сопруг:

“Тој сака тие да бидат дел од неговото ново семејство, а неговата сопруга сака да се запознае со мене. Јас сум ПРОПАДНАТА ВО ЗЕМЈА. Тие ми го уништија животот и сакаат да го прифатам нивното ново семејство. Моите ќерки не сакаат да бидат дел од Дали треба да ги охрабрам да бидат дел од новото семејство на нивниот татко? Дали сум неправедна? “, напишала една жена, а набрзо добила совет од психотерапевтот Дејдре.

„Не е изненадување што сте збунети и преплашени. Ќе ви треба време за да се опоравите, особено кога се обидувате да се грижите и за вашите ќерки. Потпрете се на пријателите и побарајте помош од психолог или психотерапевт доколку е потребно . е важно за вашите деца, затоа треба да ги советувате да се видат со него. Тие треба да имаат континуитет и покрај тоа што родителите се разделуваат. И не заборавајте дека новото дете на вашиот сопруг ќе биде нивен полубрат. . за доброто на вашите ќерки“, беше одговорот на вештакот.

Што мислите вие Каков совет би и дале на оваа ЖЕНА? ПИШЕТЕ НИ ВО КОМЕНТАР!

error: Content is protected !!