Пица готова за 10 минути

КОМПОНЕНТИ

• 1 тортиља
• 1 лажица излупен домат
• 1 лажица кечап
• 50 гр кашкавал

• 20 гр шунка или салама
• сол, бибер, оригано

ПОСТАПКА

1. Вклучете ја рерната на 220 степени.

2. Тортиљата ставете ја на плех со хартија за печење

3. Излупениот домат и кечап рамномерно распоредете ги, посолете и бибер, додадете го ренданиот кашкавал, па саламата или шунката и обилно посипете со оригано. Сите 1 / 2 cm од работ.

4. Печете 5 минути, штом видите дека сирењето се крчка и се стопи, а тортилјата малку порумени – извадете ја да не изгори тортилјата.
Пријатно!

error: Content is protected !!